Filmový festival nabízí program i pro děti se zrakovým postižením

Porota při hodnocení. Foto: archiv Zlín Film Festivalu

ZLÍN – Filmový festival patří i nevidomým. Děti se zrakovým postižením opět navštíví filmová představení opatřená audio komentářem a návštěvníci budou moct do jejich světa nahlédnout prostřednictvím výtvarných děl, která se zúčastnila projektu Radost tvořit.

Do projektu bylo letos přihlášeno 105 děl od dětí z České republiky, Slovenska a Francie. Jejich úkolem bylo výtvarně zpracovat téma „Malujeme písničku“. Odbornou porotu tvořili výtvarník a malíř Josef Ruszelák, malířka, kreslířka a sochařka Taťána Havlíčková, výtvarnice Jarmila Sítníková a speciální pedagožky Miroslava Urbánková a Kristina Balunová ze Speciálně pedagogického centra.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Výtvory dětí budou k vidění ve foyer Kongresového centra ve Zlíně od 30. května do 6. června, v rámci konání Zlín Film Festivalu. „I letos oceníme tvorbu malých výtvarníků během slavnostního ceremoniálu, který jsme připravili na sobotu 1. června od 13.00, a budeme velmi rádi, když se vyhlášení výsledků v Kongresovém centru zúčastní i publikum z řad veřejnosti,“ pozvala výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu, Jarmila Záhorová, a doplnila, že letošní novinkou bude možnost navštívit výstavu i po skončení festivalu v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, kde bude přístupná v rámci expozice „Princip Baťa“ do 1. září 2024.

Druhým rokem se na projektu podílí také Nadační fond Českého rozhlasu SVĚTLUŠKA, který jednomu z vítězů umožní uvést své dílo na titulní straně notopisu v Braillově písmu. „Letošním titulem bude notopis Jaroslava Krčka: Hrajte mně, muziky, vesele pro klavír. Autor letos slaví 85. narozeniny a bude mu věnovaný i letošní koncert pro ZUŠky pořádaný ČRo,“ prozradila ředitelka nadačního fondu Gabriela Drastichová

Filmy pro nevidomé? Na festivalu není problém

Zrakově handicapovaní návštěvníci budou mít možnost sdílet emoce a zážitky společně s ostatními filmovými fanoušky. Festival uvede v rámci svého filmového programu dvě projekce opatřené audio komentářem, a to v sobotu 1. června od 16:00 distribuční předpremiéru rodinného loutkového filmu Velký pán a ve středu 5. června od 16:00 pohádka Tři zlaté dukáty.

Nově bude součástí Zlín Industry Days v neděli 2. června ve 13:00 i praktický workshop pro filmové tvůrce s názvem Audiopopis ve filmovém světě, na kterém se hosté dozví, třeba to, jak audiopopis vytvářet, včetně představení možností využití umělé inteligence či příkladů dobré praxe.

O projektu Radost tvořit

Radost tvořit je společný projekt Zlín Film Festivalu a Speciálně pedagogického centra při Dětském domově, Mateřské škole, Základní škole a Praktické škole Zlín. Již 26 let je pravidelnou součástí doprovodného programu festivalu a vzbuzuje každoročně zájem nejen mnoha osobností kulturního či politického života, ale především zachycuje průřez dovedností dětí se zrakovým postižením a seznamuje veřejnost s jejich výtvarnými projevy.

Tématem letošního projektu Radost tvořit bylo Malujeme písničku. Foto: archiv Zlín Film Festivalu