Ocenění dostala za obhajobu svobody a demokracie
Akce se koná každoročně v lednu. Je určená lékařům a sestrám, kteří se zabývají intenzivní péči. Vašáryová měla na Colours of Sepsis 27. ledna přednášku na téma Politická a sociální atmosféra ve Visegrádské čtyřce a ve Střední Evropě. Událost se koná v Clarion Congress hotel Ostrava do 30. ledna.
Ostravská univerzita k ocenění slovenské političky uvedla na svých facebookových stránkách následující: “ Bylo pro nás velkou ctí setkat se s Magdou Vášáryovou a ocenit její dlouhodobou, odvážnou obhajobu hodnot svobody a demokracie ve střední Evropě. Patří jí uznání i obdiv za to, jak nikdy neztratila víru v demokracii, kultivovaný dialog, sílu kritického myšlení a vzdělání.“
Mohlo by vás zajímat
Sdělení dále pokračuje slovy, že tyto hodnoty musí být stále aktuální. Nesmí usínat – je třeba je neustále sdílet a posilovat každý den. V zaměstnání, mezilidských vztazích, ve vzdělávání i na sociálních sítích. „Jsme hrdí, že Ostravská univerzita tyto hodnoty dlouhodobě zastává. Paní Vašáryové si vážíme a moc jí tímto děkujeme,“ končí příspěvek.
Slavná herečka je také aktivní politička
Magdaléna Vášáryová je slovenská socioložka, divadelní a filmová herečka, spisovatelka, diplomatka a politička. Dosud hrála ve více než 50 filmech. „Mezi jinými ji lidé mají spojenou s nezapomenutelnou rolí krásné a akční manželky správce nymburského pivovaru Maryšky ve filmu Jiřího Menzela Postřižiny,“ zní v jejím medailonku na stránkách Colours of Sepsis.
V letech 1990-1993 byla velvyslankyní Československé republiky v Rakousku a v letech 2002-2005 velvyslankyní Slovenské republiky v Polsku. V roce 1993 v Bratislavě založila a stala se první předsedkyní Slovenské společnosti pro zahraniční politiku. V letech 2005-2006 byla státní tajemnicí na Ministerstvu zahraničí Slovenské republiky. V letech 2006-2016 byla poslankyní Národní rady Slovenské republiky.
Magdaléna Vášáryová je činná v nevládních organizacích na Slovensku. V roce 2012 založila a stala se prezidentkou nevládní organizace Via Cultura – Institutu pro kulturní politiku, který se systematicky zabývá kulturním sektorem na Slovensku, jeho modernizací a povznesením na evropskou úroveň.
Je autorkou několika knih i odborných článků v domácím i zahraničním tisku. Články se zabývají zahraniční a domácí politikou, politickou situací ve Střední Evropě a zemích V4, kulturní politikou, kulturou, postavením žen ve společnosti a energetickou bezpečností.


