Kde jste všude „kontrolory“ mohli potkat?
Přes 900 zkontrolovaných cestujících ve zhruba 50 spojích, a z toho 75 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava, která se uskutečnila v noci z pátku 27. na sobotu 28. března na tramvajových a autobusových linkách v Ostravě-Jihu a v centru
Konkrétně se týmy 11 asistentů přepravy a 6 strážníků orientovaly na úseky zastávek Hotel Bělský les – Hrabová, PZ Jih a Hlavní nádraží – Don Bosco. „Kromě pravidelných mimořádných nočních bezpečnostních akcí, kdy tato byla letošní třetí, systematicky rozvíjíme i další bezpečnostní prvky. Vozidla jsou vybavena kamerami a používáme také pokročilé technologie, jako jsou antikolizní systémy, které aktivně přispívají k prevenci nehod a ochraně zdraví cestujících i řidičů. Kombinace preventivních kontrol a technologických opatření nám umožňuje dlouhodobě zvyšovat bezpečnost i komfort městské dopravy v Ostravě,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys.
Co byl nejčastější důvod vyloučení z vozu
Nejčastějším důvodem pro vyloučení cestujícího z přepravy byla tradičně jízda bez platného jízdního dokladu, asistenti evidovali i dvě vyloučení za obtěžující jízdu pod vlivem alkoholu.
DPO má v současnosti přibližně 90 zaměstnanců přepravní kontrolory. Polovinu z nich tvoří revizoři a druhou asistenti přepravy. Asistenti přepravy zvyšují kvalitu přepravy cestujících, zejména přispívají k bezpečí a pořádku ve vozidlech, informují, pomáhají cestujícím, a to třeba i s nákupem jízdného, nepokutují. V DPO fungují více než osm let. Nejsou přítomni jen při mimořádných nočních bezpečnostních akcích, ale pohybují se ve vozech v rámci svých pravidelných směn.