Středočeský kraj schválil dotaci téměř 487 tisíc korun na přípravu rekonstrukce domu č. p. 100 ve Skryjích. Peníze půjdou na projektovou dokumentaci, bez které se stavba nemůže posunout dál.
Cílem je proměnit objekt tak, aby sloužil nejen úředním a komunitním potřebám, ale i kultuře. Právě zde má vzniknout moderní expozice Památníku Joachima Barranda, a to ve spolupráci s Muzeem T. G. M. Rakovník.
Nové využití i expozice
Projekt počítá s kompletní přípravou dokumentace pro stavební úpravy. Díky tomu bude možné objekt nejen opravit, ale také přizpůsobit novým funkcím.
Podle kraje jde o důležitý krok k oživení místa. „Podpora projektové přípravy je nezbytná proto, aby mohl být objekt ve Skryjích smysluplně obnoven a využit ve prospěch místních obyvatel i návštěvníků. Velmi důležité je také plánované propojení s činností Muzea T. G. M. Rakovník, díky kterému zde vznikne moderní a atraktivní expozice připomínající osobnost Joachima Barranda,“ uvedl radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda.
Společný projekt
Rekonstrukce není zamýšlena jako komerční projekt. Počítá se výhradně s veřejným a kulturním využitím.
Spolupráce mezi obcí Skryje, Středočeským krajem a Muzeem T. G. M. Rakovník byla stvrzena už dříve podpisem memoranda. Cílem je připomenout odkaz Joachima Barranda a vytvořit důstojné zázemí pro jeho prezentaci.


