Kraj reaguje na nedostatek lékařů
Královéhradecký kraj pokračuje v podpoře budoucích lékařů prostřednictvím stipendijního programu. Ten je určen studentům posledních ročníků lékařských fakult, kteří po dokončení studia nastoupí do zdravotnických zařízení v regionu. Reaguje tak na dlouhodobý nedostatek lékařů, který se v některých oborech projevuje napříč celou republikou.
„Nedostatek lékařů je velký celorepublikový problém, zejména v některých oborech. Krajský stipendijní program pomáhá získat do nemocnic mladé odborníky v oblastech, které aktuálně potřebujeme,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jan Kříž.
Až 150 tisíc korun pro jednoho studenta
Zdravotnický nadační fond Královéhradeckého kraje, který program zajišťuje, má letos připraveno celkem 6,5 milionu korun. Výše stipendia se liší podle konkrétního oboru, maximálně však může jeden student získat až 150 tisíc korun.
Podmínkou získání podpory je závazek pracovat minimálně čtyři roky v některém zdravotnickém zařízení v kraji. Program se zaměřuje na 13 vybraných specializací, mezi nimi například vnitřní lékařství, neurologii nebo anesteziologii a intenzivní medicínu.
Termín žádostí se blíží
Zájemci o stipendium musí podat žádost nejpozději do 6. května 2026. Veškeré potřebné informace včetně formuláře jsou dostupné na webových stránkách kraje v sekci zdravotnictví.
Program funguje už deset let
Stipendijní iniciativa funguje v regionu od roku 2016 a za tu dobu pomohla přivést do místních nemocnic více než dvě stovky lékařů. Jen v akademickém roce 2024/2025 získalo podporu 31 studentů medicíny.
Program tak představuje jeden z klíčových nástrojů, jak kraj dlouhodobě posiluje personální stabilitu zdravotnictví a snaží se zajistit dostupnou péči pro své obyvatele.
