Akademické klenoty znovu na jednom místě

BRNO – Moravské zemské muzeum zve návštěvníky na jedinečnou výstavu rektorských a děkanských insignií. Výstava potrvá pouze týden, a to od 16. do 24. 11. 2019.

Lidé se mohou těšit na taláry, žezla a řetězy rektorů a děkanů, ale i další symboly a dokumenty jedné státní a  pěti vysokých škol v Brně. Jedná se o Vysoké učení technické, Veterinární a farmaceutickou univerzitu, Masarykovu univerzitu, Mendelovu univerzitu, Janáčkovu akademii múzických umění a Univerzitu obrany. Bude nachystáno 37 vitrín s těmito poklady. I tyto školy mají své zvláštnosti, například rektor Univerzity obrany používá meč místo rektorského žezla, ve 30. letech minulého století věnoval Masarykově univerzitě rektorský řetěz s medailí samotný Tomáš Garrigue Masaryk. Rektorský řetěz Vysokého učení technického byl zhotoven v roce 1915, následně byl uložen v rektorátní pokladně a použit byl o rok později na pohřbu profesora Karla Zahradníka, rektora brněnské techniky.

„Jsem velmi ráda, že se výstava podařila uspořádat po devatenácti letech právě v letošním roce, kdy slavíme 30 let svobody a připomínáme si také 80. výročí od uzavření českých vysokých škol v roce 1939. Je symbolické, že budou univerzity znovu pohromadě,“ uvedla k výstavě brněnská primátorka Markéta Vaňková. Těmto událostem bude věnována vstupní expozice.

Uběhlo už 19 let, kdy byly naposledy tyto objekty vystavovány společně. K univerzitním insigniím patří žezla, řetězy a taláry. Nezastupitelnou funkci mají při promocích, inauguracích a dalších vysokoškolských významných akcích. Insignie dříve odrážely  mimořádné postavení univerzit, v posledních letech jsou symbolem důstojnosti a práv univerzity a mají spíše reprezentativní charakter.