Silnice I/36 od dálnice až do Pardubic brzy bude silnicí II. třídy. Zmizí z ní kamiony?

PARDUBICKO – Kamiony v blízkosti lázeňského centra Lázní Bohdaneč by již brzy měly být minulostí. Město Lázně Bohdaneč je bohužel využíváno nákladní tranzitní kamionovou dopravou. Pardubický kraj proto dlouhodobě jedná se státem o převedení této silnice do kategorie II. třídy, což umožní tranzit omezit.

Silnice I/36 v úseku od výjezdu z dálnice D11 po křižovatku se silnicí III/32225 v Rybitví je již v současné době rozhodnutím Ministerstva dopravy ČR vyřazena z kategorie silnic I. třídy. „Zařazení do kategorie silnic II. třídy pak předpokládáme v průběhu prvního pololetí příštího roku. Do té doby je silnice veřejnou účelovou komunikaci ve správě Ředitelství silnic a dálnic ČR, které se zavázalo, že na vlastní náklady zajistí údržbu silnice v zimním období. Zároveň s přípravou převodu řeší naši silničáři dopravní omezení pro nákladní dopravu, protože nikdo z nás nechce, aby bylo lázeňské centrum nadále zatěžováno kamiony,“ uvedl náměstek hejtmana Michal Kortyš.

Minulou středu se uskutečnilo jednání, kde byly projednány technické podmínky vlastního převodu mezi ŘSD, Správou a údržbou silnic Pardubického kraje a zástupcem SFDI. Ředitelství silnic a dálnic ČR připraví do konce roku 2019 návrh dodatku k uzavřené smlouvě o smlouvě budoucí, která bude řešit poslední dohody k převodu. „Chceme mít jistotu, že nám silnice bude předána v dobrém stavu ještě před tím, než ji definitivně převezmeme,“ dodal Kortyš s tím, že druhý úsek této silnice bude vyřazen a následně předán po dokončení investičních akcí ŘSD v blízkosti pardubického Globusu a Semtína.

Podle hejtmana Martina Netolického není tento úsek jediným, který by měl být v příštích letech převeden do krajského majetku. „Po dokončení dálnice D35 v úseku Opatovice nad Labem – Ostrov převezmeme stávající silnici I/35 od hranice s Královéhradeckým krajem po křižovatku se silnicí se silnicí I/17 u Zámrsku. Optimistický předpoklad je v roce 2024,“ upřesnil hejtman Netolický.