Na Den bez aut se cestující ve Zlíně a Otrokovicích svezou MHD zdarma

ZLÍNSKO – Zcela zadarmo se budou moct svézt lidé, kteří ve čtvrtek 22. září nastoupí do trolejbusů a autobusů Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice. Tradiční akce se uskuteční v rámci Dne bez aut, který chce lidem připomenout ekologičtější způsoby cestování.

MHD si mohou vyzkoušet nejen lidé, kteří se po městě běžně pohybují autem. Bezplatný výlet do ostatních částí sítě si mohou udělat i cestující, kteří vlastní časové jízdenky jen pro určité tarifní pásmo. Zadarmo se budou v trolejbusech a autobusech přepravovat i jízdní kola, samozřejmě bude-li pro ně v konkrétním spoji volný prostor.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Předprodejní místa i jízdenkové automaty DSZO zůstanou během Dne bez aut v provozu, řidiči ale jízdenky prodávat nebudou. „Cestující by se neměli nechat zmást spuštěnými označovači jízdenek ve vozidlech. Ty totiž z technických důvodů nelze vypnout. Po vypnutí se znovu automaticky zapínají na každé další zastávce,“ upozornil vedoucí dopravního úseku DSZO Pavel Nosálek.

MHD jako ekologičtější způsob přepravy

Využívání městské hromadné dopravy jako ekologičtějšího dopravního prostředku než je osobní automobil podporují také radnice zřizovatelských měst. „Městskou hromadnou dopravu dlouhodobě podporujeme, zajišťuje cestujícím komfort převyšující většinu měst v Česku,“ řekl radní města Zlína pro dopravu Michal Čížek.

„Den bez aut se již tradičně stal součástí Evropského týdne mobility. Otrokovice se každým rokem připojují k městům, která chtějí vyjádřit, že bezpečné a ekologické cestování je jim blízké a podporují je. Takto můžeme nahlížet i na cestování hromadnou dopravou. I tak lze pomoci životnímu prostředí, navíc to může být způsob, jak objevit krásy svého nejbližšího okolí,“ uvedla v souvislosti s přípravou Dne bez aut starostka Otrokovic Hana Večerková.

Jednodenní výpadek tržeb z jízdného v síti DSZO představuje částku asi 155 tisíc korun bez DPH. Tuto ztrátu uhradí města, která jsou zřizovateli DSZO a objednateli městské dopravy.