Vše, co potřebujete vědět o platební bráně

Platební brána umožňuje obchodníkům přijímat transakce kreditními kartami tím, že propojuje zpracovatele plateb a poskytovatele obchodních účtů. Platební brány jsou tak transakční služby, které zpracovávají transakce kreditními kartami pro stránky e-shopů nebo klasické kamenné obchody prostřednictvím terminálu platebních karet. Co byste o platebních branách měli vědět i vy?

Proč potřebujeme platební bránu?

Představte si, že provozujete kamenný obchod a zákazník přijde do prodejny a chce zaplatit za produkt. Nemá však hotovost a rád by zaplatil kreditní kartou. Abyste mohli přijmout zákazníkovu platbu, budete potřebovat platební bránu nebo terminál v místě prodeje, který získá informace o platbě kartou nebo mobilním zařízením. Pokud jejich kartu nemůžete přijmout, můžete je jako zákazníky ztratit ve prospěch konkurenčního obchodu ve vedlejší ulici.

Podstatou platební brány, jako online platební metody, je poskytnout vašim zákazníkům bezpečný a bezproblémový zážitek a umožnit jim dokončit nákupy prostřednictvím různých kanálů a jakoukoli oblíbenou formou platby. S kvalitní platební bránou může obchodník ušetřit náklady tím, že vymaže potřebu mnoha dodavatelů, a zefektivnit provoz díky integraci špičkového softwaru a robustnímu reportování.

Jak platební brány fungují?

Průběh transakcí zůstává stejný tam, kde využíváte virtuální nebo fyzickou platební bránu, nicméně online a mobilní platby využívají k ukládání údajů o kreditních kartách digitální snímací soubory na místo výstupu ze čtečky kreditních karet.

Zákazník iniciuje platbu kreditní kartou prostřednictvím webu elektronického obchodu obchodníka nebo čtečky kreditních karet. Následně platební brána předá údaje o transakci přijímající bance. Zjistí, který poskytovatel kreditních karet (American Express, Visa nebo MasterCard) vydal zákazníkovu kartu. Přesměruje údaje o transakci na správný platební přepínač. Platební přepínač nasměruje požadavek na vydávající banku (banku, která poskytla zákazníkovu kreditní kartu) a přesměruje údaje o transakci do správné sítě kreditních karet.

Vydávající banka provede opatření k odhalení podvodu, aby ověřila pravost transakce, a ujistí se, že zákazník má na svém účtu dostatek kreditu k dokončení nákupu. Vydávající banka transakci buď zamítne, nebo schválí a předá tuto informaci prostřednictvím sítě kreditních karet zpět platební bráně a bance obchodníka. Jedná se o bezpečný a velmi rychlý proces, který usnadňuje online nákupy celosvětově.

Proč byste měli zvážit použití platebních bran

Na českém trhu je dostupných mnoho platebních metod, ovšem některé z nich jsou zákazníky více preferované. Platební brány mezi ně rozhodně patří a navíc mají i další výhody pro vaše online podnikání, které jsme shrnuli níže:

Zjednodušení procesu pro vaše zákazníky

Umožněte svým zákazníkům vybrat si, co chtějí a kdy to chtějí. Použití platební brány, která je kompatibilní s kartami MasterCard a Visa, pokryje většinu vašich operací. Další možnosti plateb kreditní kartou však budou pro vašeho zákazníka znamenat větší pohodlí a snížení obtíží při placení.

Bezpečnost nade vše

Ve skutečnosti se většina zákazníků stále obává o bezpečnost prováděných plateb a to především u e-shopů, které jsou pro ně nové. Tím, že nabídnete stabilní, bezpečnou a ověřenou platební bránu, máte možnost zákazníkovi ukázat, že jste důvěryhodný prodejce a vaše stránky jsou bezpečné. Zvýšíte tak kvalitu zákaznické zkušenosti, ale také pravděpodobnost, že se k vám zákazník rád vrátí.

Jaké jsou finanční náklady na platební bránu?

Cena zvolené služby bude vždy důležitým faktorem, ať už je vaše firma malá nebo velká. Je důležité mít na paměti, že poplatky se budou lišit v závislosti na vašem obchodním modelu – podniky ve vysoce rizikových odvětvích budou muset obvykle platit více kvůli zvýšenému riziku zpětných plateb a podvodných aktivit. Svou roli budou hrát i další faktory – například velikost vašeho podniku, cena prodávaného zboží a dodací lhůty vašich produktů.

Všechny podniky mohou počítat s tím, že za služby platební brány zaplatí zřizovací poplatek, transakční poplatky a měsíční poplatek. Dejte si pozor na zpětné platby, protože i ty mohou být zpoplatněny. Nejlepší platební brány však chrání před rizikovými transakcemi, které by mohly vést ke zpětným poplatkům, proto byste měli zvolit kvalitní řešení, které je vybaveno technologií prevence podvodů na vysoké úrovni.