Nenechávejte číst děti zblízka, apeluje zlínský primář

ZLÍNSKÝ KRAJ – Oči a péče o ně jsou důležité už v dětství, v dospělosti již často čelíme následkům špatných návyků. Očím navíc škodí i moderní technologie, respektive vzdálenost, ze které ji sledujeme. O důležitosti prevence mluvil při příležitosti Světového dne zraku zlínský primář a oční lékař MUDr. Tomáš Novotný.

Do kontaktu s dotykovými telefony, tablety nebo počítači dnes přicházejí i velmi malé děti. Pro jejich oči to samo o sobě nemusí být tolik škodlivé, pokud ovšem rodiče dohlédnou na to, aby se dívali správně. „Vzdálenost, ze které sledujeme mobil, ovlivňuje vznik i zhoršování dioptrické vady, je to nejdůležitější faktor. Světelné spektrum navíc ovlivňuje cirkadiální rytmy a dítěti může narušit spánkový režim. Doporučuji rodičům zejména menších dětí, aby telefon, tablet a podobně nebyl přes noc v místnosti, kde spí dítě. Aby se také nabíjel jinde, protože celá řada dětí se dívá na telefon nebo tablet pod peřinou. Rodiče o tom často vůbec neví a tato aktivita není pro vývoj zraku vhodná. Velmi častý zlozvyk je také čtení nebo sledování telefonu v posteli vleže na břiše, kdy je čtecí vzdálenost velmi malá. Takže i dlouhé čtení knih ve špatné pozici a za špatného osvětlení může vést ke zhoršení zraku,“ vysvětluje primář Očního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Tomáš Novotný.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Zdravotníci z očního oddělení zajišťují péči pro zlínský a vsetínský okres. „V obou okresních městech se denně staráme o pacienty s onemocněním sítnice, zeleným zákalem, s vrozeným nebo získaným onemocněním rohovky a dalšími vadami oka. Jako jedno z mála pracovišť v České republice se specializujeme také na péči o předčasně narozené novorozence s onemocněním sítnice. Chorobu dokážeme nejen diagnostikovat, ale také pomocí speciálních metod léčit. Dětem i dospělým také úspěšně operujeme šilhání,“ dodal primář Tomáš Novotný.

Za rok 2021 ošetřili lékaři v očních ambulancích Baťovy nemocnice celkem 22 581 lidí, ve Vsetíně pak 5 503. Provedli necelých 7 tisíc očních operací a zákroků. Oční oddělení KNTB se věnuje také operativě akutních úrazů oka pro celý Zlínský kraj, a to 24 hodin denně. Kromě ambulancí pacienti s akutními obtížemi očí mohou využít pohotovostní službu, která funguje i přes noc, o víkendech nebo o státních svátcích jako jediná v celém kraji. Pro konkrétní představu bylo za rok 2021 na oční pohotovosti v KNTB ošetřeno 3 507 lidí.