MPSV představilo novou kampaň, učí lidi šetřit a nabízí využití sítě poradenství po celé zemi

ČESKO – V době rostoucí inflace a stoupajících cen prakticky všeho není divu, že se řada domácností ocitá tváří v tvář neschopnosti hradit základní životní náklady. Přidají-li se k tomu enormní náklady na bydlení, potažmo úhradu energií, je jasné, že mnoho lidí je již v Česku ohroženo energetickou chudobou. Ačkoliv vláda již přišla s různými podpůrnými opatřeními, jen málokdo se v nich orientuje a ví, na jakou pomoc má vlastně nárok. Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí tak včera představilo novou kampaň týkající se pomoci domácnostem ohroženým vysokými cenami energií.

Praktické tipy, jak na úspory

Jak na tiskové konferenci uvedl Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí, jeho resort má v plánu realizovat sadu kroků rozdělených do dvou základních fází. Ta první byla spuštěna právě včera a zaměřuje se na oblast edukace v rychlých opatřeních, která mohou domácnostem např. pomoci v úsporách.  „Systém má edukovat, poskytovat srozumitelné informace, jak každá domácnost může již nyní efektivně spořit a snižovat náklady na energie,“ uvedl Jurečka. Dle koordinátora celého projektu, Martina Sedláka, tak lze na webu www.zkrotimeenergie.cz najít celou řadu informací o tom, jak efektivní mohou být okamžitá opatření. „Na webu je kalkulačka, která ukazuje, kolik jednotlivá opatření mohou uspořit. Když si místo vany dáte sprchu, vyměníte klasické žárovky za LED, to vše jsou úspory, v některých případech v řádech tisícikorun, v některých i desetitisíců ročně,“ shrnul Sedlák s tím, že aktuálně je pro domácnosti nejlepší ta energie, kterou si vůbec nemusí koupit. I proto se tedy kampaň snaží vybídnout domácnosti k tomu, aby potenciál úspor využily.

Efektivní a dlouhodobé energetické úspory

Druhou fází kampaně bude dle Jurečky vybudování rozsáhlé podpůrné sítě organizací, které budou poskytovat efektivní poradenství a budou směrovat lidi k dalším možnostem získání pomoci. „Nadstavbou celého projektu je propojení se systémem, který bude schopen nabízet i možnost poradenství a směrování lidí dle toho, jaký mají typ nemovitosti, k tomu, aby využili zdrojů ministerstva životního prostředí ke změnám a efektivním energetickým úsporám – např. pořízení nového zdroje vytápění, který nebude závislý na plynu, nebo nebude tolik energeticky náročný,“ vysvětlil Jurečka podstatu meziresortní spolupráce. „Jedná se o další rozšíření naší agendy, ministerstvo životního prostředí má nástroje k tomu, aby se snižovala zátěž životního prostředí, a věřím, že takto budeme vést k dalším opatřením k šetření s fosilními palivy a ochraně prostředí,“ uvedl přímo zástupce daného resortu.

Kampaň v regionech

MPSV dále plánuje také spuštění kontaktní regionální kampaně, na níž se budou podílet místní akční skupiny a také pracovníci krajských úřadů práce, kteří jsou již nyní připraveni pomáhat s poradenstvím, jak domácnosti mohou využívat systém dávek na bydlení. Brzy již budou pomáhat také s poradenstvím v energetice a směrovat domácnosti tam, kde získají podrobnější informace. „Cílem spolupráce akčních skupin je primárně identifikovat domácnosti ohrožené energetickou chudobou, aby další finanční nástroje mířily tam, kam mají jít,“ uzavřel Jurečka.