Nový přístroj v Baťovce pomůže pacientům rozbíjet močové kameny

Foto: KNTB

ZLÍN – Oddělení urologie ve zlínské nemocnici získalo moderní přístroj LERV. Jedná se o zařízení k rozbíjení močových kamenů pomocí rázové vlny.

Baťova nemocnice touto metodou léčí už 30 let jako jediná ve Zlínském kraji. Za tu dobu prošlo pracovištěm na urologii 10 320 pacientů. „Ročně jich ošetříme v průměru zhruba 200, před 20 lety to bylo ročně 400. Snížení počtu má několik příčin. Jednou z nich je preventivní program metabolické ambulance v naší nemocnici. Tam odesíláme pacienty k biochemickému rozboru krve a moči s tím, že jsou jim stanoveny rizikové faktory pro tvorbu nových konkrementů. Při dodržování všech pokynů se jim v lepším případě přestanou nové konkrementy tvořit úplně, anebo se sníží počet recidiv,“ upřesnil vedoucí lékař pracoviště LERV MUDr. Ivan Anděl.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Ještě před zavedením endoskopických metod a rázových vln se lidově řečeno močové kameny operovaly otevřeně, tedy kožním řezem v délce 20 až 30 centimetrů, kdy lékaři vypreparovali močovod nebo ledvinu, kámen se kleštěmi vyjmul a pak se zašil močovod. Následovala doba dočasné pracovní neschopnosti v trvání minimálně šesti týdnů. „Takové operace se u nás v minulosti prováděly dvakrát až třikrát týdně,“ konstatoval Ivan Anděl s tím, že nynější metody jsou daleko šetrnější a s mnohem kratší rekonvalescencí.

Nový přístroj s elektrickým výbojem v kapalině je modernější verzí toho předchozího. „Procedura rozbíjení trvá zhruba hodinu, provádíme ji při tlumení bolesti injekcí. Následně pacienta tři hodiny sledujeme v čekárně litotryptoru nebo na urologickém oddělení,“ uvedl MUDr. Martin Kučera.

Přístroj vyšel nemocnici na 10 milionů korun. Pořídit se ho podařilo díky evropským dotacím.