Nafukovací hala nad venkovním bazénem ve Strakonicích je oficiálně otevřená

slavnostní zahájení provozu kryté plavecké haly ve Strakonicích (zdroj město Strakonice)

STRAKONICE – Od prvotní myšlenky po realizaci uběhly necelé dva roky a dnes 2. října 2023 se po jarním zkušebním provozu otevřela veřejnosti nová nafukovací hala nad padesátimetrovým bazénem. Její zprovoznění je průlomovým okamžikem pro rozšíření sportovní nabídky plaveckých aktivit ve Strakonicích. Její realizací je plavecká sezona ve městě prodloužena na celých 365 dnů.

Jak informovala mluvčí strakonické radnice Markéta Bučoková, v roce 2021 probíhala rekonstrukce bazénové haly. „Při této rekonstrukci byly odhaleny další technické závady. Ty protáhly původně plánované opravy o dlouhé čtyři měsíce. Absence plavání škol, veřejnosti i sportovců nastolila otázku varianty náhradního řešení,“ řekla mluvčí radnice. Tehdy zazněl z příspěvkové organizace STARZ návrh na pořízení nafukovací haly pro zakrytí 50 metrů venkovního bazénu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Na základě předběžných propočtů provozních nákladů a příjmů zastupitelstvo města rozhodlo o jejím pořízení. Stavba odstartovala 3. října 2022. „Práce na zakrytí bazénu začaly především realizací základů pro uložení inženýrských sítí a ukotvení budoucí haly. Bazén, kvůli statice, musel po celou dobu realizace stavby zůstat napuštěný. Myšlenka byla, využívat halu především v zimním období. Proto bylo zapotřebí vyřešit přechod mezi krytým bazénem, kde budou sportovci využívat sprchy a šatny a nafukovací halou. To zajistil vyhřívaný bezbariérový přechodový můstek, jehož součástí je vyjímatelný středový díl. Díky tomuto řešení je možné naopak v letním období procházet mezi bazény po chodníku,“ uvedla Bučoková.

Práce pokračovaly podle plánu. K malému zdržení však došlo. „Kratičké zpoždění zapříčinily vícepráce na opravě přelivových žlábků, požadované investorem. Dalším důvodem měsíčního zpoždění bylo provedení kotev pro vodní polo, které nebylo součástí původní akce. V neposlední řadě způsobily problémy s dodržení termínu předání stavby i klimatické podmínky. Vzhledem k dlouhodobě trvajícím teplotám pod 5°C, kdy nebylo možné vypustit vodu z bazénové vany po dobu více než deseti dnů, neboť teplota klesala pod bod mrazu,“ vysvětlila mluvčí radnice.

Vše bylo ale nakonec zdárně dokončeno a zkušební provoz bazénu tak mohl proběhnout mezi 15. až 31. květnem. „Pro zajímavost. Prvního zkušebního nafouknutí haly se zúčastnily tři desítky vojáků z místního útvaru, kteří se stavbou vedle zaměstnanců STARZu pomáhali. Stavění haly za dohledu dodavatelské firmy trvalo zhruba pět hodin,“ doplnila Bučoková.

Město Strakonice je tak druhým městem v rámci celé České republiky, které se směle pustilo do projektu nafukovací haly nad venkovním bazénem a tím tak značně rozšířilo možnosti celoročního plavání sportovců, veřejnosti i složek integrovaného záchranného systému. Jak dodala závěrem mluvčí strakonické radnice, město zaplatilo za realizaci haly o rozměrech 58 krát 30 krát 9,5 metrů z vlastních finančních prostředků částku 24 008 215, 47 korun s DPH.