Ve Frýdku-Místku chystají pamětní desku pro režiséra Františka Vláčila, v dětství ve městě bydlel

Foto: Město FM

FRÝDEK-MÍSTEK – Vedení města se chystá uctít režiséra Františka Vláčila, který ve Frýdku-Místku strávil své dětství. Dům, ve kterém v dětství bydlel Vláčil, bude mít na jeho počest pamětní desku. Radnice tak uctí stoleté výročí narození velikána českého filmu. Připomínkou Vláčilova umění bude také série projekcí v Nové scéně Vlast v Místku.

Radnice vyhlásí 19. února, tedy v den, kdy se režisér narodil, soutěž do které budou moci výtvarníci hlásit své návrhy na realizaci pamětní desky. Vítězná verze bude umístěna na domě v Komenského ulici v Místku, kde Vláčil ve 30. letech minulého století bydlel se svými rodiči.„Pamětními deskami chceme našim spoluobčanům připomenout osobnosti, které s námi žily, přispěly k rozvoji města anebo Frýdek-Místek ovlivnily, ať už jde o zakladatele textilního průmyslu, stíhacího letce z bitvy o Británii nebo právě filmového režiséra Františka Vláčila,“ uvedl primátor Frýdku-Místku Petr Korč.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Dům, ve kterém Vláčil bydlel. Foto: Město FM

V den výročí narození režiséra uvidí diváci v Nové scéně Vlast jeho film Adelheid s vynikajícím Petrem Čepkem v hlavní roli. První Vláčilův barevný film je komorní psychologické drama z roku 1969. Ve své době byl prvním snímkem, který se adekvátním neideologickým způsobem zabýval poválečnou situací v pohraničí v době odsunu. Následně bude místecké kino pokračovat v projekcích Vláčilových filmů v rámci Filmového klubu během roku. Přesné termíny budou upřesněny.

František Vláčil se narodil v roce 1924 v Českém Těšíně, kde jeho otec František Vláčil byl jedním z velitelů 8. pěšího pluku. Po přestěhování pluku do Místku se rodina Vláčilových přestěhovala v roce 1930 do domu postaveného vojenskými gážisty. Vláčil je autorem filmu Markéta Lazarová, ve své době nejdražšího československého filmu, který byl v novinářské anketě v roce 1994 vyhlášen nejlepším českých filmem všech dob.  Obdržel ocenění Český lev za celoživotní umělecký přínos českému filmu a na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 1998 mu byla udělena hlavní cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Zemřel v Praze 27. ledna 1999 ve věku 74 let.