Čištění vody, těžba na Marsu nebo pozorování částic hmoty. Zažijte vědu ve Zlíně!

Foto: archiv UTB

ZLÍN – Oblíbený vědecký festival pro střední školy i veřejnost se popáté vrací do Zlína. Akce Zažij vědu letos nabídne široké spektrum zajímavých témat od čokolanýžů po těžbu železa na Marsu. Festival se uskuteční v úterý 16. dubna na univerzitní půdě.

Na zájemce čeká 22 různě zaměřených workshopů, které si kladou poměrně náročný cíl, a to v pouhých  45 minutách přiblížit vědecká témata nejen teoreticky, ale zejména prakticky. Při workshopech si totiž návštěvníci sami spoustu věcí vyzkoušejí, mnohdy doslova obléknou laboratorní plášť. I proto je festival určen pro zájemce starší 15 let.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Workshopy jsou ze všech oblastí vědy, kterým se na fakultě věnujeme. Od chemie, polymerů, životního prostředí, kosmetiky, potravin až po strojírenství. Některé workshopy jsou léty prověřené, některé nabízíme letos poprvé. Mezi novinky patří například workshop nazvaný „Těžba železa na Marsu“. Zní to možná zvláštně, ale kolegové z Ústavu inženýrství ochrany životního prostředí opravdu zkoumají, jak lze využít lunární a marsovské horniny třeba pro pěstování rostlin nebo výrobu stavebních materiálů. V budoucnu se tyto poznatky jistě budou hodit a návštěvníci se o tomto tématu mají šanci něco dozvědět,“ láká Iva Čermáková za organizační tým festivalu.

K novinkám patří i workshopy „Jak vyčistit vodu“ nebo „Digitalizace života“. V nich si návštěvníci vyzkouší, jak je složité zbavit vodu těžkých kovů a jak se vyrábějí fyzické kopie digitálních objektů pomocí metody zvané rapid prototyping.

Každý z workshopů proběhne během dne několikrát, dopolední termíny jsou vyhrazeny pro střední školy, místo na odpoledních workshopech si může rezervovat kdokoliv z řad veřejnosti. „Zájem ze strany středních škol je obrovský, letos se workshopy obsadily během prvních 24 hodin od spuštění rezervací. Přijedou k nám školy nejen ze Zlínska, ale třeba také z Českého Těšína, Šlapanic, Mikulova nebo Moravských Budějovic. Dělá nám to velkou radost a doufáme, že zájem bude i ze strany veřejnosti. Tyto rezervace se teprve rozbíhají, takže pokud má někdo zájem, může si velmi jednoduše zajistit své místo na workshopu on-line na webu festivalu,“ doplnila Iva Čermáková.

Festival Zažij vědu se uskuteční v úterý 16. dubna v prostorách Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně od 9 do 17 hodin. Všechny důležité informace, přehled workshopů a jejich rezervace lze nalézt na webu.