VIDEO: Tři lidské hyeny lstivě, podle a promyšleně okradly dvě nemocné ženy

Foto: PČR

OSTRAVA – Kriminalisté z celoměstského oddělení ve spolupráci s policisty z obvodního oddělení Ostrava-Vítkovice rozkryli případ třech pachatelů, mužů a ženy, který byl zřejmě od začátku promyšlený a dal by se nazvat hyenismem. Z počátku pro policisty hlavní podezřelý jednání popíral, nakonec se ukázalo, že právě on měl jednat se zlým úmyslem. Po celou dobu využíval důvěry imobilní ženy a její špatně pohyblivé matky, se kterou bydlela. 

S „přítelem“ se seznámila na internetu

Pro policisty vše začalo první zářijový den, když seniorka na policejní služebně oznámila krádež peněz, které měla doma uložené v peněžence. „Uvedla, že má dceru na invalidním vozíku, která si předchozí den domů přivedla údajného přítele. S tím se seznámila přes internet a nějakou dobu spolu komunikovali přes SMS zprávy. Poté, co k nim přišel na návštěvu, tak se nabídl, že ženám dojde nakoupit. Poškozená dala muži z peněženky, ve které měla třináct tisíc korun, tisícovku na nákup včetně seznamu surovin. Muž odešel, ale s nákupem už se nevrátil,“ sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková. 

Následující den seniorka zjistila, že se jí z peněženky ztratily peníze a vše oznámila na policii. Podezírala právě „přítele“ své dcery, který musel využít její chvilkové nepozornosti nebo nepřítomnosti. „Dcera policistům uvedla, že to musí být nedorozumění, že by to její přítel neudělal. Muži zákona si ještě týž den přítele pozvali k výslechu. Samozřejmě jednání popíral a uvedl, že žádné peníze nevzal. Zřejmě si to ze služebny namířil rovnou do bytu za ženami, se kterými si chtěl situaci vyjasnit. Opět měl však využít nepozornosti a tentokrát z bytu odejít s devíti tisíci korunami, které měl vzít z kabelky,“ rozvedla dále mluvčí.

Hlavní podezřelý donutil komplice převléci se za policisty

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás síti X , kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.
Nicméně pachatel se jen tak nevzdal. Muži zřejmě došly peníze, a proto přišel s dalším plánem, jak se k poškozeným dostat. „Tentokrát k tomu potřeboval komplice. Věděl, že policie prověřuje krádež peněz z bytu, proto měl vymyslet, že jeho kamarád s přítelkyní budou převlečeni za policisty a půjdou do jejich domova provést ohledání místa činu. Dokonce měl připravenou policejní bundu, kterou si měl spolupachatel obléci. Žena měla být v civilním oblečení. I přesto, že muž měl takzvaně pouze policejní bundu bez označení a civilní kalhoty, tak poškozená uvěřila, že se jedná o skutečné policisty a pustila je pod touto lstí do bytu,“ popsala mluvčí jejich lstivé počínání.
Dalším přesvědčením pro seniorku bylo, že muž předstíral telefonický hovor se svým nadřízeným a říkal nahlas prováděné úkony. Následně sdělil, že musí zajistit věci, ze kterých by mohli sejmout otisky prstů možného pachatele, který vzal v předchozích dnech peníze. Nakonec se zmocnili věcí za zhruba třicet pět tisíc korun korun, a to například mobilních telefonů, tabletů, kabelky či příručního trezoru s penězi. Některé z ukradených věcí měli jít obvinění dát obratem do zastavárny a získané peníze si rozdělit. Jak se říká, s jídlem roste chuť a hlavní pachatel se zřejmě neštítil ničeho. „Na místo činu se po několika dnech měl vrátit. Měl se domáhat vstupu do bytu poškozených. Jakmile seniorka otevřela dveře, muž je násilně rozrazil, až upadla na zem. Z bytu měl vzít kabelku i s peněženkou, osobními doklady a hotovostí deset tisíc korun. Poté měl jít do kuchyně, kde seděla na invalidním vozíku jeho rádoby přítelkyně, se kterou se měl začít přetahovat o mobilní telefon, který držela v ruce. Svou silou jí měl strhnout na zem, zmocnit se mobilu a poté z bytu odejít,“ popsala mluvčí jeho odporné chování.

Video: PČ

Některé ukradené věci policisté ženám vrátili

Kriminalistům se díky rychlé práci podařilo zajistit některé z těchto věcí, které mohly být následně vráceny zpět do rukou poškozeným ženám. Starší muž již byl za obdobnou trestnou činnost v minulosti odsouzen. „Není vyloučeno, že trestní stíhání se mu rozšíří o další skutky,“ upřesnila mluvčí.

Kriminalisté obvinili muže ve věku 57 a 39 let, kteří jsou ve vazbě a ženu ve věku 36 let z několika trestných činů. „Hlavním organizátorem páchané trestné činnosti byl starší muž, který je obviněn z krádeže, porušování domovní svobody, přisvojení pravomoci úřadu, legalizace výnosů z trestné činnosti a z loupeže. V případě odsouzení mu hrozí až deset let vězení. Komplici hrozí až pětileté vězení za přečiny legalizace výnosů z trestné činnosti, krádeže, porušování domovní svobody a přisvojení pravomoci úřadu. Ženě pak hrozí dvouletý trest za trestné činy krádeže, porušování domovní svobody a přisvojení pravomoci úřadu,“ zakončila mluvčí.

Jak nenaletět falešným policistům

Policista prokazuje svou příslušnost k policii služebním stejnokrojem, služebním průkazem nebo odznakem policie, na kterém musí být zřetelně viditelně identifikační číslo, což žádnou z těchto náležitostí falešný policista neměl.

Video: PČR