Plzeňská Valcha se může pochlubit novou atrakcí pro malé objevitele, Zajíčkovou lesní stezkou. Více než kilometrová trasa, která vznikla díky iniciativě místních obyvatel a správců městských lesů, vede krásným lesním prostředím mezi Valchou a Bory. Skládá se ze sedmi zastavení, která dětem zábavnou formou přibližují svět přírody.
Inspirací pro vytvoření stezky byla původní Pohádková stezka s dřevěnými prvky, která však kvůli bezpečnostním normám musela být odstraněna. Místní rodiny proto přišly s nápadem na novou naučnou trasu, která by dětem nabídla nejen pohyb na čerstvém vzduchu, ale také zajímavé poznatky o lese a jeho obyvatelích. „V naší elektronické době je čím dál důležitější vést děti k pozitivnímu vztahu k přírodě,“ uvedl náměstek primátora Aleš Tolar s tím, že projekt vítá právě pro jeho vzdělávací přesah.
Mohlo by vás zajímat

Stezka je nenáročná a vhodná i pro rodiny s terénními kočárky. Děti se na jednotlivých zastaveních dozvědí, jaká zvířata v lese žijí, čím se živí a jaké zanechávají stopy. Mohou si také vyzkoušet skok do dálky a porovnat ho s výkony různých zvířecích druhů nebo si zahrát na dřevěný dendrofon. Trasu vyznačují směrovky s obrázkem zajíčka, který děti stezkou provede.
„Trasu jsme si společně s paní Hubáčovou prošli, vytipovali vhodné prvky i jejich umístění. Pak postupně proběhla instalace prvků i směrovek,“ popsal proces vzniku vedoucí Oddělení lesního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Milan Sekáč. Výsledkem je 1,2 kilometrů dlouhá stezka, která nejen baví, ale i učí.



