Po půl desáté dopoledne zastavili policisté nákladní soupravu s rumunskou registrační značkou, kterou řídil pětatřicetiletý cizinec. „Kontrolou dat policisté zjistili, že řidič užil kartu, na kterou nemá oprávnění na dojezd do Rumunska, nedoložil režimy činnosti řidiče, nedodržel bezpečnostní přestávky, překročil prodlouženou denní dobu řízení,“ vyjmenovala policejní mluvčí Dana Čírtková.
Za porušení zákona o silniční dopravě byla dopravci uložena kauce ve výši 200 tisíc korun. Cizinec se zjištěnými porušeními ani s výší kauce nesouhlasil, policisté mu tak zadrželi doklady a registrační značky k vozidlu. Řidič kauci nakonec uhradil.
Tentýž den odpoledne proběhla kontrola dalšího kamionu s rumunskou registrační značkou. Osmatřicetiletý řidič porušil stejná pravidla jako ten předchozí, navíc překročil součet doby řízení ve dvou týdnech. Dopravce se sídlem v Rumunsku tak musel zaplatit kauci 100 tisíc korun. Řidič soupravy dostal pokutu pět tisíc korun, kterou na místě uhradil, a to včetně předchozího dluhu na pokutách a uložené kauce.

Před půl šestou večer kontrolovali policisté kamion s tureckou registrační značkou, jeho šofér byl podezřelý z opakované manipulace s tachografem. „Řidič nebyl schopný doložit režimy činnosti, měl nesprávně opravený tachograf a byla prokázána manipulace s pojistkami. Podle stažených dat bylo zřetelné, že opakovaně vytahuje pojistku z pojistkové skříně a tím neoprávněně manipuluje s tachografem, kdy při poslední jízdě ujel s vytaženou pojistkou více než 100 kilometrů,“ popsala mluvčí.
Kauce odmítl, chtěl ambasádu
Jak dále upozornila, jednačtyřicetiletý cizinec se během kontroly nechoval zrovna ukázkově a s policií odmítal spolupracovat. „Řidič se dožadoval servisu a toho, že bude celou věc řešit s ambasádou,“ uvedla Dana Čírtková.
Policisté řidiči uložili kauci 50 tisíc korun, dopravci byla uložena kauce 200 tisíc korun. I tento řidič odmítal kauce zaplatit, proto mu policisté zadrželi doklady a vozidlu odebrali registrační značky.
Ukládat za závažná porušení zákona kauce až do výše 200 tisíc korun umožňuje policii novela z loňského roku. „Pokud by dopravce kauci na místě neuhradil, můžeme mu kromě jiného v další jízdě zabránit. Nově mu také můžeme zakázat další jízdu a zadržet tabulky státní poznávací značky vozidla,“ dodal vedoucí dálničního oddělení Velký Beranov Jiří Šoukal.

