Hráli jste si jako děti s Igráčkem? Přijďte si pohrát na putovní výstavu

CHRUDIM – V Regionálním muzeu v Chrudimi můžete nově zhlédnout putovní výstavu pro celou rodinu pod názvem Fenomén Igráček. Expozice vás seznámí s historií a současností legendární české hračky prostřednictvím desítek figurek nejrůznějších povolání a charakterů v historických i moderních variantách. Putovní výstavu Igráčků připravil jejich český výrobce ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně.

První Igráček, povoláním zedník, byl vyroben již v roce 1976. Od té doby byly vytvořeny desítky různých povolání Igráčků s odlišnými doplňky. Postupem času však v konkurenci náporu zahraničních hraček upadl v zapomnění, aby byl vzkříšen v roce 2010. Přizpůsobil se profesím nové doby včetně vybavení moderními prostředky. Na výstavě se návštěvníci setkají s doktorem, lékárníkem, policistou, hasičem, výpravčím a průvodčím, řidičem, popelářem, stavařem, malířem, kominíkem, zahradníkem a traktoristou, prostě s celou řadou profesí důležitých pro současnost. Nově je přidáno prostředí, v němž se figurka pohybuje, kdy je zábavnou formou ukázáno vše, co je k výkonu určité práce zapotřebí.

Speciálně pro chrudimskou výstavu byly vytvořeny postavy slavného chrudimského rodáka Josefa Ressela, vynálezce lodního šroubu, a významného chrudimského občana Karla Pippicha. Autorem těchto Igráčků je pan Miroslav Svoboda, který pro tuto putovní výstavu vyrobil již celou řadu originálních Igráčků vážících se k jednotlivým místům, kam výstava putovala.

Přijďte se proto na novou výstavu podívat, nebo si třeba i pohrát. Je tu připravena dokonce i herna pro malé i velké. Výstavu je možné navštívit od dnešního dne do neděle 17. března vždy od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin, s výjimkou pondělí.