U Starého Příseckého rybníka vyroste ptačí pozorovatelna

U Starého Příseckého rybníka vyroste pozorovatelna ptáků. Foto: Kraj Vysočina

JIHLAVSKO – U Starého Příseckého rybníka na Jihlavsku budou už příští rok ornitologové a další zájemci pozorovat ptáky. Na území přírodní památky tu v příštím roce zbudují ptačí pozorovatelnu.

„Jde o šestihektarovou ornitologicky významnou lokalitu, na které se pravidelně vyskytují a rozmnožují chráněné druhy ptáků. Ptačí pozorovatelna bude sloužit nejen pro odborníky, ale přizpůsobena bude i pro laické pozorování,“ popisuje radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský. V lokalitě hnízdí moták lužní a moták pochop, potápka malá a chřástal vodní, dále se tady daří obojživelníkům jako je rosnička zelená, blatnice skvrnitá, skokan krátkonohý a skřehotavý. Cenný je také výskyt měkkýše – lištovky lesklé.

Ptačí pozorovatelna bude stát na zemi, z pozorovatelny bude možné, například s využitím dalekohledu, sledovat ptactvo, které se na rybníku vyskytuje. „Konstrukce ptačí pozorovatelny je plánovaná tak, aby nebyl vidět pohyb lidí uvnitř (malé průhledy, plná zadní stěna). Pozorovatelna vyroste na vyvýšeném místě a bude včleněna do porostu dřevin bezů černých a jeřábů. Bude z ní možné pozorovat hlavně ptáky hnízdící v litorálech rybníka,“ vysvětluje Martina Kratochvílová, správkyně území přírodní památky.