„Sejdeme se pod Hrzánem.“ V Táboře odhalí sochu Jiřího Hrzána

Instalace sochy Jiřího Hrzána na opěrnou zeď Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře (zdroj archiv města Tábor)

TÁBOR – Táborského rodáka Jiřího Hrzána, který se stal známým divadelním a filmovým hercem, bude připomínat socha na opěrné zdi Gymnázia Pierra de Coubertina. Podle slov tiskového mluvčího Tábora Luboše Dvořáka sice již první snímky sochy na veřejnost pronikly, podoba na zdi však bude překvapením, protože nyní je dílo zahaleno.

Slavnostní odhalení sochy nad Jordánem se uskuteční v pátek 22. listopadu 2019 od 15:00 hodin. Pořízení bronzové plastiky schválila Rada města Tábora v únoru 2019 v roce hercových nedožitých osmdesátých narozenin. Místo pro umístění sochy bylo zvoleno tak, aby působila dojmem balancující postavy a odkazovala tak na Hrzánovu oblibu v lezení po výškách, která se mu nakonec stala osudnou. Hercova podobizna stojí na jedné noze a ruce má rozpřažené, jako by chtěla vzlétnout. Pořízením a instalací plastiky táborského rodáka dojde k hodnotnému kulturnímu povýšení táborského veřejného prostoru.

Na sochu od roku 2012 sháněl peníze spolek Hrzán sobě! Původně měla být plastika hotova do roka, ale finanční sbírka nepřinesla dostatek peněz. Později vznikla dohoda mezi spolkem a městem Tábor. Náklady na výrobu sochy jsou šest set tisíc, polovinu potřebné částky dodala táborská radnice, které socha teď patří.

Slavnostního odhalení se účastní obě dcery Jiřího Hrzána, Barbora a Tereza, dále sochařky sestry Melkusovy, které jsou autorkami plastiky. Odhalení bude přítomen Jiří Opěla (přítel a manažer Jiřího Hrzána, který mimo jiné pořádal hercův pohřeb po jeho tragickém úmrtí), Vlasta Koudelová (zpěvačka), Zdeněk Barták mladší (kamarád Jiřího Hrzána). Účast přislíbil i herec a režisér Jan Kačer, který s Jiřím Hrzánem hrál v Činoherním klubu.

Sejdeme se pod Hrzánem

Na přípravě a instalaci sochy spolupracoval městský architekt Miloš Roháček. Ten doufá, že si veřejnost sochu zamiluje. „Je to hodně emotivní dílo, silné. Mohlo by se stát místem studentských schůzek: Sejdeme se pod Hrzánem,“ míní městský architekt. Při instalaci slévači řekli, že si zdařilou sochu rádi uvedou do svého firemního portfolia a budou se jí chlubit.