Matoušek bojoval o život od první minuty, zachránit se ho podařilo na zlínské perinatologii

Foto: KNTB

ZLÍN – Když přišel malý Matouš na svět ve 29. týdnu těhotenství, vážil necelý kilogram. Zachránit se ho podařilo díky specializované péči, kterou už řadu let poskytují zdravotníci v perinatologickém centru Baťovy nemocnice. Jeho boj o život je jen jedním ze silných příběhů, které tu rodiče a lékaři prožívají.

Matoušek byl vymodlené první miminko mladých rodičů. Ještě před narozením u něj lékaři objevili vrozenou vývojovou vadu, konkrétně rozštěp rtu a patra. Kvůli vysokému tlaku musela být maminka hospitalizovaná na oddělení rizikového těhotenství, přes veškerou léčbu se ale nedařilo krevní tlak upravit, a proto muselo být těhotenství ukončeno předčasně císařským řezem.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Chlapeček se narodil ve 29. týdnu koncem pánevním a jeho porodní váha byla pouhých 990 gramů. „Většina takto narozených dětí se po porodu snaží sama nadechnout, ale jsou slabá a jejich úsilí je nedostatečné. Taková miminka potřebují po porodu okamžitou odbornou pomoc, což byl i případ Matouška. Proces stabilizace začal ihned po jeho příchodu na svět, byl ponechán na nepřerušeném pupečníku a jeho podvaz byl proveden po jedné minutě po porodu. Díky tomu získal objem krve z placenty navíc. Po přerušení pupečníku byl prodýcháván přes speciální resuscitační přístroj,“ popsal primář Novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati MUDr. Jozef Macko.

„Po úvodní stabilizaci na porodním sále jsme chlapečka přenesli na novorozeneckou JIP do vyhřátého inkubátoru. Zavedli jsme mu žilní linku, později také centrální žilní katetr s výživovou infúzí. Postupně se rozvíjela dechová tíseň, bylo nutné aplikovat surfaktant, látku, která se tvoří v plicích plodu od 24. týdne těhotenství, zabraňuje zkolabování plic na konci výdechu a umožňuje rovnoměrné provzdušnění plic po porodu. Po aplikaci této látky do plic se dýchání dítěte stabilizovalo, hned další den jsme Matouše umístili tatínkovi na hrudník a realizovali takzvané klokánkování-skin to skin. Vzájemné doteky, vnímaní rytmu těl, předávání si jemných doteků, to vše zajišťuje dítěti pocit jistoty, bezpečí a lásky,“ líčí primář.

Zabojoval a zvládl to!

Kvůli rozštěpu miminka byla velmi obtížná dechová podpora. Pomůcky, které zdravotníci používají k podpoře dýchání, vytvářely nežádoucí tlak na oblast rozštěpu, takže nakonec museli lékaři dechovou podporu časně ukončit. Ale chlapec zabojoval a zvládl to.

Maminka mu pravidelně odstříkávala mateřské mléko, měl zavedenou přímo do žaludku výživovou sondu, mateřské mléko dobře trávil. Osmý den života mu mohla být zrušena výživová infuze. Jedenáctý den života nastal „den D“. Chlapeček byl přeložen na specializovaný pokoj individualizované péče, kterou již zvládala převážně maminka, sestřička fungovala spíše jako odborná pomoc.

V pátém týdnu mohl být Matoušek přesunut z inkubátoru do postýlky a 47. den života byl malý bojovník propuštěn domů. Vážil 2490 gramů. Ještě ho v létě čekala náročná plastická operace rozštěpu ve Fakultní nemocnici Brno.

O takových dětech se říká, že budou výjimečné a budou mít v životě štěstí

Loni na podzim čekalo na zdravotníky zlínské JIP velké překvapení, Matoušek se na ně totiž přišel podívat. „Loni na podzim jsme měli na JIP úžasnou návštěvu, Matoušek se na nás přišel podívat. Byl už po operaci rozštěpu, v nosíku měl snímatelné nostrilky, výztuže nosíku, kvůli tvarování nosních dírek. Maminka chválila lékaře v brněnském rozštěpovém centru, že odvedli skvělou práci a chválila i Matouše, protože dobře papá a je hodné miminko. Tak těžký start do začátku života moc nejde shrnout do pár vět. Vždycky děláme všechno pro to, aby „naše“ nedonošená miminka v pořádku odcházela domů. Matoušek nám ale utkvěl v paměti hodně – jako velký bojovník od první minuty svého života,“ uvedla staniční sestra Marcela Pumprlová.

Chlapeček, který má nyní přes 8 měsíců, váží již 7,5 kilogramu, je stále krmen mateřským mlékem, má dva zoubky, už zkouší příkrmy, je usměvavý a šťastný. „Matouš se narodil ve vaku blan, o takových dětech se říká, že budou výjimečné a budou mít v životě štěstí,“ podotkla na závěr mluvčí nemocnice Danuše Lipovská.

Foto: KNTB
Matoušek nyní. Foto: KNTB