Enfant terrible českého graffiti vystavuje v Alšovce

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU – Už před lety přivedlo Jakuba Matušku zázemí ve street artu k použití spreje a airbrushe. Námětově se však přehoupnul přes vlnu surreálného zkoumání nespolehlivosti vlastního vnímání k zdánlivě zklidněným výjevům z každodenního života. Ponořte se společně s ním do evokativní instalace výstavy Až křídla vlaštovek vyhladí žulový kvádr z povrchu zemského.

Pod pseudonymem Masker se věnoval streetartové tvorbě a graffiti třeba v ulicích Londýna či New Yorku. Dnes se však tento původní člen enfant terrible českého graffiti CAP Crew coby jeden z nejúspěšnějších umělců své generace věnuje především malbě. Se čtyřicítkou u něj vrcholí období experimentů s přenosem suverénního kresebného stylu na velkorozměrná plátna, často za použití komplikovaných technik zahrnujících Photoshop a měsíce ruční práce s akrylem. Ani jemu se nevyhnula vlna surreálného zkoumání nespolehlivosti vlastního vnímání, či spirituální krize. Ať se ale na cestě za zmoudřením vydává do pohádkového lesa, nebo pod palmy subtropických ostrovů, předpověď pořád hlásí extrémy.

Poznejte prostor osvíceného středního stavu mezi selským rozumem a horečnatým snem. Objevte švihácké pojetí malby zakořeněné v mnohonásobné ozvěně popkulturních obrazů. A konečně nechte na sebe působit evokativní instalaci, která byla vytvořena pro prostor romantického zámku. V Alšové jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou můžete výstavu Jakub Matuška aka Masker Až křídla vlaštovek vyhladí žulový kvádr z povrchu zemského navštívit do 14. května.