Jak se bude dál rozvíjet Zličín? Napoví územní studie

Jak se dá kvalita života lidí ze Zličína zlepšit, a co potřebují ti, kteří sem přijíždějí z jiných měst? Magistrát hledá odpovědi pomocí územní studie. / Ilustrační foto

PRAHA – V moderní čtvrť s jasnou urbanistickou strukturou by se v budoucnu měl proměnit Zličín se svým okolím. Přispět k tomu má územní studie, kterou si nechá vytvořit pražský magistrát, aby mohl lépe pomoci koordinovat rozvoj této městské části. Studie se má zaměřit na zlepšení infrastruktury pro zdejší obyvatele, ale i chodce a řidiče.

Zličín se v posledních dekádách stal z okrajové městské části vstupní branou do metropole. Stavějí se tu nové bytové domy, ale míří sem také tisíce řidičů po Pražském okruhu a Rozvadovské spojce. Končí tu metro linky B a přijíždějí sem autobusové linky z měst ve Středočeském kraji. „Bohužel se dlouhodobě jedná o roztříštěné území bez jasné urbanistické struktury. Chybí tu potřebná infrastruktura pro pěší i dopravu, a dochází k tomu, že vedle obchodního centra najdete rodinné domy, což vede ke zhoršení kvality života místních obyvatel,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora hlavního města Prahy pro oblast územního rozvoje a územního plánu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Urbanistická studie má brát v potaz i další stavební projekty, které Zličín čekají a které musí být koordinovány nejen s městskými částmi, ale i mnoha dalšími institucemi a soukromými subjekty. Jedná se například o přestavbu terminálu Zličín, modernizaci depa, novou stanici metra Depo Zličín, kapacitní parkovací dům P+R (ve více variantách) nebo prodloužení tramvajové trati Sídliště Řepy – Zličín. Zároveň je v místě uvažováno o transformaci stávajících průmyslových areálů soukromými investory na bytovou či smíšenou funkci.