Hlídejte si ceny zlata, jde o vaše peníze

Investovat do zlata znamená zodpovědně chránit svoje úspory. Proč a jak investovat v současné době do zlata?

Proč investovat do investičních slitků

Investiční zlato představuje formu investování a spoření pro všechny, kteří chtějí moudře chránit svoje prostředky před vlivem inflace. Tento kov není prioritně určen pro investiční spekulace, jelikož jeho pozice na trhu je odlišná.

V dobách, kdy jsou například akciové trhy značně nestabilní, je zlato vnímáno jako jakási pomyslná jistota. Svou stabilitu prokazuje už tisíce let. Platí, že jeho cena vždy převyšuje hodnotu jakýchkoli papírových peněz.

Musí se však jednat o investiční zlato, přičemž do této kategorie spadají výhradně zlaté slitky nebo mince. Je však nutno upozornit na jednu zásadní skutečnost: Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Ve světě jich pak pracuje pouze něco málo přes stovku.

Jak investovat do zlatých slitků v Česku

Proto vznikla na trhu v České republice poměrně úzká nabídka zlatých slitků převážně švýcarských rafinérií. O to pestřejší je škála cen, za které můžete identické slitky koupit u různých prodejců. Rozpětí cenových nabídek nejlevnějšího a nejdražšího prodejce přesahuje i 10 %.
Češi tak platí při nákupu zlatých slitků víc než Němci nebo Rakušané.

Nákup investičního zlata se jim může zbytečně prodražit. Existují pro tak extrémní cenové rozdíly racionální důvody? Jak podotýká Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz, slitek ze stejné rafinérie, totožné hmotnosti a shodné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i analogicky ničím se nelišící prodejní cenu.

Sledovat cenu zlata na komoditní burze proto nestačí. Srovnávejte i ceny prodejců a nakupujte u takových, kteří jsou levní, na trhu působí již několik let a zlato mají skladem. Jednoznačně se vám to vyplatí i při nákupu menších slitků.