Můří muž: Jakým tvorem nejspíše byla tato záhadná bytost?

Můří muž - ilustrační obrázky. Zdroj: www.deviantart.com

Neznámými zvířaty a bytostmi známými jen z legend nejrůznějších kultur se zabývají kryptozoologové. Kryptozoologie se tedy zaměřuje na pátrání po těchto tvorech. Mnozí fantastičtí tvorové mají totiž svůj základ v dosud neobjevených druzích.

Molí muž

Molí či můří muž se svýma hypnotickýma červenýma očima je fantastickou bytostí tohoto století. Více než sto svědků podalo zprávu o tomto tvoru, napůl člověku a napůl snad netopýrovi či můře – déle než dva roky vyvolával paniku ve státu Západní Virginie v USA. Roku 1968 beze stopy zmizel.

Jak vypadal a čím mohl být?

Gigantické zvíře se nečekaně zjevovalo v temnotě. Mělo velké červené a ve tmě žhnoucí oči, které měly vyzařovat přímo hypnotickou sílu. Tvor vypadal jako vysoký muž a zdálo se, že hlava sedí přímo na ramenou. Vzadu na těle měl složená křídla. Svědkové vyprávěli, že tvor vydával pištící zvuk jako myš. Byl šedý, chodil na silných nohách a pohyboval se velkou rychlostí – to potvrzovali lidé, kteří se mu snažili uniknout v autě a viděli jej, jak nad nimi letí ve stále stejné výšce.

Někteří svědkové ho popisovali jako ohromného ptáka, zatímco jiní hovořili spíše o obrovském netopýrovi. Jen ty oči měl vždy stejné, a vždy s ohromujícím účinkem, což je zvláštní. I přes paniku, kterou vyvolával, nebylo nikomu ublíženo. Měl se objevit také v Ohiu a v Pensylvánii – byla to masově šířená hysterie nebo skutečné pozorování?

Souvislost mezi UFO a můřím mužem?

Výskyt můřího muže byl provázen, jak svědkové hovořili, hlasitým pípáním a uváděli, že zvuk připomínal přehrávání magnetofonové nahrávky příliš velkou rychlostí. John Keel tvrdí ve své knize The Mothman Prophecies, že kdo spatřil molího muže, viděl také UFO.

Každopádně zůstává tento tvor obestřen tajemstvím – na jedné straně představuje cosi, co do klasické biologie nezapadá, neboť pro létání je příliš velký, na druhé straně snad ani křídla nepoužíval, ale létal jako helikoptéra.

Molí muž byl v umění zpodobňován nejrůznějším způsobem, stylizován kupříkladu do podoby netopýra, protože netopýři jsou dodnes v některých částech světa považováni za tvory s magickými silami.