V červenci minulého roku policisté z Ostravy-Vítkovic přijali od jedné společnosti zabývající se prodejem lodních kontejnerů trestní oznámení o krádeži desítek právě těchto kontejnerů. „Následně oznámení přibývala také od jiných poškozených, která se však trochu lišila,“ přibližuje mluvčí policie Eva Michalíková. Uváděli, že neznámý pachatel se měl zavázat k dodání například osmi lodních kontejnerů za více jak 600 tisíc korun, přičemž měl dodat pouze část.
Myslíme, že to je náš zaměstnanec, zaznělo z firmy
Kriminalisté začali prověřovat, zda případy nemůžou mít stejného pachatele. „Začal dlouhý proces výslechů desítek lidí, zjišťování informací k možnému podezřelému a shromažďování důkazního materiálu,“ pokračuje mluvčí.
Při prvním přijatém oznámení poškozená společnost označila i možného podezřelého, kterým měl být jejich zaměstnanec. Měl na starost areál firmy.
Zmíněná firma při inventuře zjistila, že se od roku 2022 „ztrácejí“ z pracoviště kontejnery. Interním šetřením se ukázalo, že právě jejich kolega by jejich „záhadné zmizení“ mohl mít na svědomí. Firma s ním tedy rozvázala pracovní poměr. Tím však jeho „podnikání“ neskončilo.
Dopravci nevěděli, že jsou součástí podvodu
Vzhledem k tomu, že z bývalého zaměstnání měl dostatečné zkušenosti, měl si rozjet takzvaný vlastní business, který byl doslova sofistikovaný. „Přes inzertní servery měl nabízet k prodeji lodní kontejnery, které však nikdy nevlastnil. Jakmile zákazník učinil objednávku, „podvodník“ si měl v jiné firmě pronajmout lodní kontejnery, a to za finanční poplatek a složení kauce, což bylo několik tisíc korun.
Následně je měl obratem zákazníkovi prodat i přesto, že nebyl jejich majitelem. „K tomu měl využívat služby různých dopravců, kteří však nevěděli, že se jedná o podvod. V jiných případech měl naopak od zájemců vybírat statisícové zálohy na požadované zboží, které však nedodal, nebo dodal jen část. Následovaly výmluvy, proč zaplacené kontejnery nemůže dodat a stále se měl snažit jejich dodání oddalovat,“ přibližuje Michalíková praktiky pachatele.
Kriminalistům ztěžoval práci
Kriminalisté z Ostravy-Vítkovic intenzivně na případu pracovali a postupně rozkryli další taková jednání, která měl mít na svědomí pětatřicetiletý muž. „Z začátku s policisty nespolupracoval a prověřování tak kriminalistům ztěžoval. Nakonec však pod tíhou důkazů svůj takzvaný business policistům osvětlil a ke všem skutkům se doznal. V případu bylo zhruba deset poškozených lidí či společností. Získané peníze měl použít pro svou potřebu,“ upřesňuje mluvčí.
Mohlo by vás zajímat
Komisař muže obvinil ze zločinu podvodu a z přečinů krádeže a zpronevěry. Svým jednáním měl způsobit škodu přes 2 miliony 500 tisíc korun, a to jak prodejem, tak i nákupem a nedodáním lodních kontejnerů. V případě odsouzení mu hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi.



