Prahu čeká nový systém třídění odpadů

U kontejnerů už nebudete muset přemýšlet, kam patří plasty a kam kovové obaly. / Ilustrační foto

PRAHA – Třídíte poctivě odpad, ale už vás nebaví chodit k popelnicím se třemi různými taškami? Pak se můžete začít těšit na novinku v podobě multikomoditního sběru odpadu. Jak bude toto třídění fungovat v praxi a kdy bude spuštěno?

Kvůli zavádění multikomoditního sběru odpadů dokončují Pražské služby právě v těchto týdnech práce na nové třídicí lince v Chrášťanech u Prahy. Tato linka zvládne oddělit plastový odpad od kovových obalů a nápojových kartonů. „Lidé tak budou moci tyto tři typy odpadu společně vhazovat do žlutých sběrných nádob, které se nyní používají pro sběr plastu,“ vysvětluje mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Přechod na nový systém třídění bude pozvolný. Podpořit ho má celoměstská informační kampaň, která by měla odstartovat ještě před jarní sezónou. Nejdříve bude multikomoditní sběr zaveden u domovních stanovišť, v další etapě se počítá s umístěním nádob pro společný sběr kartonů, plastů a kovových obalů i na veřejných stanovištích v ulicích Prahy. Postupně také budou mizet oddělené popelnice a kontejnery na nápojové kartony a plechovky. „Situaci u každého stanoviště individuálně vyhodnotíme a poté buď přidáme více nádob na multikomoditní sběr, nebo upravíme frekvenci svozu odpadu,“ doplňuje Radim Mana.