Parkující Mercedes měl za sklem falešný průkaz ZTP!

Ilustrační foto

PRAHA – V Biskupské ulici se nedávno odehrál případ, který ukazuje, jak důležitá je kontrola parkovacích průkazů. Hlídka strážníků si všimla vozidla značky Mercedes, které mělo za oknem průkaz ZTP (průkaz pro osoby se zdravotním postižením). Avšak výsledek kontroly ukázal, že doklad byl vystavený na jiné příjmení než řidičovo. Navíc na průkazu byl nalepen nepatný ochranný hologram, což vedlo k podezření na falzifikát.

„Během prověřování se na místo dostavil řidič a uvedl, že průkaz je vystaven na jeho dceru, kterou do centra přivezl, a měla by být někde poblíž. Když jí ale telefonoval, řekla mu, že je v práci a nemůže za ním přijít,“ sdělila mluvčí strážníků Irena Seifertová. Policie se rozhodla ověřit jeho tvrzení telefonátem na úřad příslušné městské části, která průkaz vydala, a zjistila, že doklad byl vydán na zcela jiné příjmení. Na průkazu byl navíc nalepen nepatný ochranný hologram, což bylo také podezřelé.

„Hlídka omezila 71 letého muže na osobní svobodě a předala ho k dalšímu opatření hlídce státní policie,“ dodala mluvčí. V loňském roce se v Praze odhalilo téměř 12 tisíc přestupků spojených s neoprávněným parkováním na těchto místech. Strážníci uložili 2 313 pokut v celkové výši 1 388 900 korun.

Sankce za neoprávněné parkování

Na vyhrazeném parkovišti pro vozidlo označené parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením je vozidlům bez tohoto označení zakázáno zastavení a stání. Co hrozí řidičům, kteří se na těchto místech přesto zastaví?

Zastaví-li řidič jiného vozidla na tomto parkovišti, jedná se o přestupek, za který mu na místě hrozí pokuta do 1 500 korun, ve správním řízení od 2 000 do 5 000 korun.

Stojí-li řidič jiného vozidla na tomto parkovišti, jedná se o přestupek, za který mu na místě hrozí pokuta od 2 500 do 3 500 korun plus 2 body, ve správním řízení pokuta od 4 000 do 10 000 korun a 2 body. Jsou-li navíc splněny všechny podmínky, může strážník nebo policista nařídit odtah vozidla.