Internetoví podvodníci jsou stále vynalézavější a jejich triky každým rokem přibývají. Falešné SMS zprávy, podvodné telefonáty, investiční nabídky nebo odkazy, které mají vylákat přístupové údaje k bankovnímu účtu, připravují o peníze tisíce lidí. Obětí se přitom může stát prakticky kdokoliv.
Internet se stal běžnou součástí života dětí i dospělých. „Proto se vedle tradičních témat stále více zaměřujeme také na kyberbezpečnost, internetové podvody a bezpečné chování na sociálních sítích,“ uvedl ředitel Městské policie Kladno Michal Strieborný.
Nebezpečí číhá i na děti
Vedle internetových podvodů roste také počet případů kyberšikany, vydírání na sociálních sítích nebo manipulace v online prostředí. Odborníci upozorňují také na kratom a další psychoaktivní látky, se kterými se mladí lidé setkávají stále častěji.
Právě proto se preventivní programy stále více zaměřují na školy. Děti se neučí jen bezpečně přecházet silnici, ale také poznat internetový podvod, chránit své soukromí na sociálních sítích nebo vědět, jak se zachovat, když se stanou terčem šikany.
Prevence začíná už u nejmenších
Na předškoláky je zaměřená například dopravní výchova, při které si hravou formou osvojují pravidla bezpečného pohybu na silnici. Nově jim při výuce pomáhá také magnetická tabule, na které se učí správně vybavit chodce za snížené viditelnosti nebo poznávat význam reflexních prvků.
Starší děti se prostřednictvím besed a workshopů seznamují s riziky internetu, násilím ve vztazích i nebezpečím návykových látek. Cílem je, aby dokázaly rizikové situace včas rozpoznat a věděly, jak na ně správně reagovat.
Bezpečnost nekončí jen ve škole
Součástí prevence jsou také volnočasové programy pro děti a mladé lidi, práce asistentů prevence kriminality i další rozšiřování městského kamerového systému. Cílem všech těchto aktivit je jediné – předcházet problémům dříve, než k nim vůbec dojde.
