V reprezentativních prostorách barokního Kaiserštejnského paláce na Malé Straně v Praze se 12. června 2026 uskutečnilo již třetí letošní slavnostní shromáždění Českého červeného kříže. Během ceremonie bylo oceněno sto dvacet devět bezpříspěvkových dárců krve, kteří dlouhodobě pomáhají zachraňovat lidské životy. „Mezi oceněnými byli také dva příslušníci Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje – plk. Mgr. Miloslav Vašák, MBA, a pprap. Bc. Vít Kyšperka,“ řekla mluvčí hasičů Lucie Pipiš.
Český červený kříž uděluje Zlatý kříž 1. třídy dárcům, kteří svou krev nebo její složky darovali již 160krát. Toto prestižní ocenění je výrazem uznání za mimořádný humanitární přístup a dlouhodobou pomoc druhým. Rodina nositelů Zlatého kříže 1. třídy se v České republice rozrostla již na 7 414 členů. Oba hasiči z Pardubického kraje dlouhodobě dokazují, že pomoc druhým pro ně nekončí výkonem služby. Pokračují v ní i ve svém osobním životě prostřednictvím pravidelného dárcovství krve.
