Pelhřimovská nemocnice začne testovat eNeschopenky

PELHŘIMOV – Digitalizace zdravotnictví pokračuje. Od 1. ledna 2020 musí lékaři bez výjimky, tedy i doktoři v nemocnicích, začít vydávat elektronické neschopenky. Od září spustí krajská Nemocnice Pelhřimov pilotní projekt eNeschopenky. Zatím budou lékaři duplicitně vydávat i „papírové“ potvrzení o neschopnosti.

„Nová funkcionalita bude instalována zpočátku pouze na chirurgickém oddělení, následně čeká její rozšíření na celou nemocnici,“ informovala tisková mluvčí pelhřimovské nemocnice Petra Černo s tím, že náklady na čtyři měsíce pilotního provozu budou stát přibližně 50 tisíc korun.
eNeschopenky budou importovány do testovacího rozhraní spravovaného OSSZ. Pro pacienty se ale ani v době testování nic nemění. Až do konce letošního roku budou stále dostávat potvrzení pracovní neschopnosti fyzicky na několikastránkovém formuláři.

Jak to bude reálně fungovat?

Elektronicky lékař odešle hlášení Okresní správě sociálního zabezpečení, tento úkon nahrazuje 1. díl současného formuláře o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Druhý díl, průkaz práce neschopného pojištěnce, nahradí papír formátu A5, který lékař pacientovi vytiskne. Ten slouží pro kontroly ošetřujícího lékaře, kontroly OSSZ a také k vyznačení potvrzení o délce pracovní neschopnosti a pro ukončení neschopnosti. Tento průkaz bude současně sloužit pro případnou kontrolu ze strany OSSZ. Pojištěnec musí jakýmkoliv způsobem svého zaměstnavatele neprodleně informovat o překážce v práci (obecná pracovněprávní povinnost). To by měl, stejně jako dnes, učinit jakmile namísto do zaměstnání odchází k lékaři. Pokud zaměstnavatel požádal o zasílání notifikací o pracovní neschopnosti svých zaměstnanců (žádost lze podat elektronicky službou ePortálu ČSSZ), dojde po odeslání hlášení ošetřujícího lékaře ČSSZ zároveň i k zaslání notifikace zaměstnavateli do zvolené datové schránky zaměstnavatele.