Skleník ze skla, ale i polykarbonátu – čím se řídit při výběru materiálu?

Skleník GARDENTEC Classic s polykarbonátovými výplněmi.

Chataření a zahradničení jsou v Česku velmi oblíbené aktivity, které snad nikde jinde ve světě nedosáhly takové popularity. S příchodem jara se pak všichni zahrádkáři samozřejmě pouští i do výsevu a předpěstování sazenic. Zatímco někteří se úrody dočkají až v létě, ti, kdo mají k dispozici zahradní skleníky, se mohou z prvních plodů své práce radovat mnohem dříve a zároveň si pěstitelskou sezónu užít i déle. Právě proto jsou skleníky velmi oblíbené, jejich pořízení by však měl přecházet důkladný výběr… 

Základní otázkou při výběru zahradních skleníků je materiál, z něhož budou zhotoveny. Jednou věcí je konstrukce, druhou materiál samotné výplně. Ačkoliv totiž termín zahradní skleníky předznamenává, že jsou ze skla, dnes jsou možnosti širší a běžné jsou např. i skleníky z polykarbonátu. O tom, který z těchto dvou materiálů je vhodnější, by samozřejmě bylo možné dlouze polemizovat. Faktem ale je, že donedávna bylo nejčastější volbou rozptylové skleníkové sklo – to nejenže umožňuje skvělou světelnou prostupnost, ale také jej lze snadno vyčistit. Zároveň je třeba říci, že skleníky ze skla dokáží odolat běžným povětrnostním podmínkám a také krupobití. Jelikož samotné sklo ale něco váží, je třeba myslet na to, že celá konstrukce je bytelná. Zahradní skleníky ze skla vyžadují tedy betonové základy.

Skleník GROWSPOT KN se skleněnými výplněmi.
Skleník GROWSPOT KN se skleněnými výplněmi.

Snad i kvůli snaze ulehčit si práci tak na popularitě v posledních letech získávají skleníky, jejichž výplně jsou z komůrkového polykarbonátu. A není divu – ve srovnání se sklem je tento materiál odolnější vůči poškození a rozbití, obrovským plus je však právě i jeho nízká hmotnost, díky čemuž je snazší také samotná montáž skleníku, dokonce není nutné ani budovat pevné základy. Polykarbonátové skleníky tak stačí upevnit k zemi pomocí kotevních prvků, ty by měly obvykle sahat cca do hloubky 60-80 cm. Jedinou nevýhodou je životnost – ačkoliv kvalitní skleníky z polykarbonátu samozřejmě poslouží po dobu 15-20 let, ty skleněné jsou právě díky robustní konstrukci prakticky věčné.  Nabídka jak polykarbonátových, tak i skleněných skleníků je však dnes tak široká, že uspokojí nároky každého zákazníka, inspirovat se můžete například  skleníky Buildex, tato firma se mimo jiné specializuje právě na prodej zahradních skleníků mnoha různých typů. 

Ačkoliv volba materiálu, z něhož bude zahradní skleník vyhotoven, je samozřejmě klíčová, opomenout byste neměli ani některé další ryze praktické otázky – především pak výšku skleníku. Dalšími možnými úskalími mohou být dveře, okna, jednoduše řečeno, i výběr a stavba skleníku je věda. Proto se neostýchejte obrátit s žádostí o radu na odborníky, např. z již zmiňované společnosti Buildex, kteří dokáží pomoci při výběru tak, aby zahradní skleníky odpovídaly nejen vašim potřebám, ale třeba i terénu, kam jej plánujete umístit. A když si vyberete, třeba ještě stihnete i letošní předjarní skleníkové zahradničení.