Olomouc je připravena pomoci Ukrajině. Město odsuzuje vojenskou agresi

Vlajka Ukrajiny na Horním náměstí v Olomouci, foto Michal Folta

OLOMOUC – Rozhořčení, šok, ale následně i intenzivní jednání vyvolaly na úrovni olomoucké samosprávy čtvrteční informace o zahájení vojenských útoků na území suverénního státu Ukrajina. Byť město samo nemá žádné nástroje k ovlivnění zahraniční politiky, chce Ukrajincům nabídnout alespoň pomoc.

„Jsme připraveni nabídnout materiální i finanční pomoc tam, kde to bude potřeba. Budeme spolupracovat s organizacemi, jako je například Charita, které dokáží takovou pomoc profesionálně zajistit,“ upřesňuje primátor Olomouce Miroslav Žbánek. Město samo se nyní chce obrátit také na ukrajinské partnery, kteří s Olomoucí v posledních letech spolupracovali například na poli kulturní výměny. V roce 2017 Olomouc hostila i početnou návštěvu našich krajanů, kteří žijí od 19. století v oblasti západoukrajinského Žytomyru.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Vedení města v těchto chvílích rovněž připravuje oficiální prohlášení k situaci na Ukrajině, s nímž se obrátí na všechny, tedy i opoziční členy městského zastupitelstva. „K tak významnému porušení mezinárodních práv a norem, k jakému nyní dochází ze strany Ruska, prostě nemůžeme ani jako město mlčet,“ dodal primátor.

Historická moravská metropole Olomouc vyvěsila už ve středu 16. února před radnicí ukrajinskou vlajku jako symbol podpory těžce zkoušenému obyvatelstvu této východoevropské země. Olomouc se zapojila do humanitární pomoci Ukrajině právě prostřednictvím Charity už v roce 2014.