Hydrogely zlínských vědců pomohou chránit stromy v Centrálním parku

Foto: archiv UTB

ZLÍN – Stromy ve zlínském Centrálním parku se už sucha bát nemusí. Mohou zato ekologické hydrogely, vyvíjené vědci z Baťovy univerzity, které poprvé použili místní pracovníci odboru městské zeleně. Ti spolu s vědci vysadili desítky okrasných myrobalánů.

Biologicky rozložitelné hydrogely na bázi mléčné syrovátky přidali zahradníci ke kořenovým systémům stromů v tekuté i sušené podobě. Některé nechali bez hydrogelů, aby měli později možnost porovnání.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Hydrogel dokáže déle zadržet vláhu a uvolnit ji, když je potřeba, což je ideální v období sucha, rostliny či stromy není potřeba tak často zalévat, a jsou tím pádem vůči suchu odolnější. „Recepturu jsme vyvinuli v Centru polymerních systémů. Naše hydrogely jsou čistě z přírodních surovin, z derivátu celulózy obohacené o živiny z odpadní syrovátky,“ popisuje ředitel centra a hlavní řešitel projektu prof. Vladimír Sedlařík.

Pracovníci odboru městské zeleně mají již s hydrogely zkušenosti, používají ale syntetické, tedy ty, které se rozkládají mnohem hůře a déle. „Těší nás, že poprvé zkusíme tyto ekologické a šetrné k životnímu prostředí. Ročně sázíme přes 200 stromů, během roku je kontrolujeme a zaléváme, neujme se ale zhruba 10 procent,“ říká Marie Surovcová z Odboru městské zeleně Magistrátu města Zlína.

Ekologické hydrogely už se při výsadbě osvědčily

Vědci z Centra polymerních systémů mají již první výsledky použití těchto ekologických hydrogelů v praxi. „Na jaře jsme se společností Lesy České republiky vysadili 75 mladých dubů v lokalitě bzenecké Pískovny a dle posledních měření se stromkům daří velmi dobře, zjistili jsme významné přírůstky právě u těch s hydrogelem,“ vysvětluje spoluředitelka projektu dr. Silvie Duřpeková.

Hydrogely vyvíjené ve Zlíně použili lesníci také při výsadbě lípy malolisté v okolí Hradu Buchlov, vědci z Centra polymerních systémů je budou kontrolovat ještě letos. V uplynulých dnech našly hydrogely rovněž uplatnění při výsadbě stovky stromů podél cest na Břeclavsku, které spadají pod Správu a údržbu silnic Jihomoravského kraje. Na příští rok se plánuje podpis licenční smlouvy s průmyslovým partnerem.

Foto: archiv UTB
Foto: archiv UTB
Foto: archiv UTB
Foto: archiv UTB
Foto: archiv UTB
Foto: archiv UTB
Foto: archiv UTB
Foto: archiv UTB
Foto: archiv UTB