Křídla dravých sokolů už plaší holuby na Čtrnáctce

Dvojice sokolů, které Čtrnáctka získala, je už připravena působit v hejnech zdejších holubů paniku a pomoci je vyhánět z míst, kde nemají co dělat. / Zdroj: MČ Praha 14

PRAHA – Vypořádat se neotřelým způsobem s otravnými holuby, kteří veřejná prostranství i balkony znečišťují svým trusem a přenášejí škodlivé parazity, se rozhodli na Praze 14. Od konce října se tak nejen nad jejím územím volně pohybuje dvojice speciálně cvičených sokolů, kteří je mají pomoci zahnat.

Sokoly získala Čtrnáctka letos v červnu. Jejich výcvik, o kterém jsme psali, probíhal v okolí rozhledny Doubravka na Černém Mostě. Vedení městské části i sokolník Jan Šimánek, který měl výcvik dravců na starosti, nyní čekají, zda se tito dva opeřenci uhnízdí přímo na střeše zdejší radnice, nebo zvolí jiné stanoviště. „Vzhledem k tomu, že jsou na tuto lokalitu z výcviku zvyklí, stejně jako na holuby jakožto na svou primární kořist, věřím, že by zde mohli najít vhodné útočiště,“ říká sokolník. Draví ptáci ovšem nejsou jedinou cestou, jak se Praha 14 snaží se přemnožených holubů zbavit. Zkouší je třeba zastrašit umělými napodobeninami dravců. „Živí sokoli ale budou pro místní holuby nepochybně ještě větším strašákem,“ říká starosta Čtrnáctky Jiří Zajac, který doufá, že by zde dravci mohli v budoucnu i vyvést mladé. Sokol totiž zpravidla každý den uloví jednoho holuba, zvýšenou potřebu kořisti má právě v době hnízdění.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

V budoucnu by sokoli mohli na Čtrnáctce vyvést mláďata. / Zdroj: MČ Praha 14