Lezci z řad hasičů trénovali v Adršpachu záchranu zraněných horolezců

Lezci z hasičských stanic se během výcviku museli zvládnout pohybovat v náročném skalním terénu. Zůstali v něm až do pozdních nočních hodin. / Zdroj: Hasiči Praha

PRAHA – Tři modelové situace, opakované pro jistotu několikrát. Lezci ze tří pražských stanic profesionálních hasičů. Dvacet čtyři hodin strávených v náročném skalním terénu. Tak se dá shrnout odborný výcvik, který proběhl na začátku listopadu ve skalách ve východočeském Adršpachu. Jeho cílem bylo lezce připravit na záchranu osob z různých kritických situací, které ve skalách mohou nastat.

Výcviku, který vedl hlavní instruktor Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou Radek Mašek, se zúčastnili lezci ze stanic v Sokolské ulici, na Smíchově a v Krči. Ti ve skalách zůstali až do pozdních nočních hodin. Každou modelovou situaci si totiž museli vyzkoušet vícekrát, aby si odzkoušeli více variant a pozic při záchraně. Jako první trénovali záchranu člověka, který se zřítil na skalní lavici. Museli jej v terénu nalézt, vytáhnout na vrchol skály a následně transportovat na určené místo. Další cvičení simulovalo pomoc zraněnému člověku, který se propadl do rokliny. Lezci – záchranáři jej museli vytáhnout pomocí lanového traverzu, dostat ho ze skály pomocí šikmého spuštění a poté opět transportovat k záchrannému bodu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Nejnáročnější situace obnášela záchranu lezce ze skalní pukliny, kam se propadl. Záchranáři z řad hasičů si při ní museli vyzkoušet pohyb ve velmi stísněném prostoru. Fiktivního zraněného horolezce museli zajistit proti dalšímu pádu, v úzké puklině, která měla jen půl metru šířky, jej naložit na nosítka a vytáhnout na vrchol skály.

Před výstupem do skal bylo potřeba každou nacvičovanou situaci důkladně rozebrat. / Zdroj: Hasiči Praha
Lezci si vyzkoušeli i transport zraněného člověka ze skály na lehátku. / Zdroj: Hasiči Praha