Zdraží slazené nápoje? V koalici není shoda, opozice novou spotřební daň zásadně odmítá

Zdroj: Pexels/Jens Mahnke

ČESKO – O tom, že by do státní kasy mohly téct další peníze, pokud by byly více zdaněny tzv. neřesti, se hovoří již delší dobu. Po alkoholu a cigaretách jsou však v hledáčku ministerstva zdravotnictví slazené nápoje. Z nich by se tedy mohla odvádět nová spotřební daň. Na jejím přijetí (a vlastně ani výši) však zatím stále nepanuje shoda.

Zdaníme a zdražíme?

Kolik cukru je obsaženo např. v kolových nápojích, dnes ví prakticky každý. Ne každému to ale vadí. A to navzdory negativním dopadům přílišné konzumace cukru na lidský organismus. I proto by ministerstvo zdravotnictví v čele s šéfem resortu Vlastimilem Válkem (TOP 09) chtělo slazené limonády zatížit novou spotřební daní (aktuálně totiž stát z těchto nápojů vybírá pouze DPH). Od tohoto kroku si slibuje zejména snížení zájmu o tyto nápoje a obecně zlepšení zdraví populace, která stále více trpí obezitou. „Víme, že tento typ dalšího zdanění pozitivně působí na konzumaci. Výhodou je také to, že tyto nápoje je jednoduché definovat,“ shrnula tak Eliška Selinger, nutriční epidemioložka ze Státního zdravotního ústavu.

A kromě toho, že je docela snadné určit, které nápoje by měly dodatečnému zdanění podléhat, lze navíc podle návrhu Národní ekonomické rady vlády (NERV) zdanění odvodit od konkrétního obsahu cukru (a výši daně tak odstupňovat). Vybrané peníze by pak ideálně měly mířit do zdravotnictví, do prevence obezity a dalších civilizačních chorob.

Nejasný výsledek i podporu

I když základní teze se zdají být rozumné, koalice zatím ve svých stanoviscích jednotná není, a tak čeká na vyjádření odborníků z příslušné pracovní skupiny. Ta by měla dle slov ministra Válka stanovit nějaká doporučení, o nichž bude možné dále diskutovat. Ačkoliv s návrhem kromě TOP 09 souzní také Piráti a Starostové, ve zbytku koalice v tématu shoda nepanuje. „Nejsem si jist, zda je správné, abychom přes nastavení daňových sazeb určovali, co je, nebo není vhodné jíst,“ uvedl tak Marian Jurečka (KDU-ČSL). To opozice je naopak jednotná a je zásadně proti. Jejím základním argumentem je, že DPH u nápojů již byla zvýšena na 21 % stávajícím daňovým balíčkem, takže se výrazně navýšily ceny. Podle hnutí ANO by pak opatření stejně nemělo kýžený efekt – lidé by si slazené nápoje stejně kupovali, ale museli by za ně utrácet více.

Změna na obzoru?

Vyšší zdanění nezdravých nápojů doporučuje i Světová zdravotnická organizace WHO. Dle jejích dat k tomuto kroku přistoupilo již 105 zemí na celém světě. Ministr Válek věří, že by příslušné změny bylo možné prosadit ještě do konce volebního období. K tomu jsou ale jak zástupci lidovců i ODS, tak i opozice, poměrně skeptičtí.

Na spotřebních daních získává každoročně stát cca 150 mld. Kč. A prozatím se na těchto příjmech podílí zejména daně odváděné z pohonných hmot, ale také alkoholu či tabáku.