Do závěrečné fáze soutěže o dodavatele vlakových souprav pro oblast Středočeského kraje a Prahy od roku 2030 postoupily dvě společnosti. Po otevření obálek vyšlo najevo, že nejnižší nabídku předložily České dráhy, které za provoz vlaků požadují přibližně 165,2 miliardy korun. RegioJet nabídl cenu téměř 183,7 miliardy korun.
Nyní začíná několikaměsíční proces, který určí vítěze soutěže ještě do konce letošního roku. „Nabídky dopravců teď budou posouzeny z hlediska splnění všech požadavků zadavatelů a následně bude možné provést jejich konečné hodnocení,“ uvedl středočeský radní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký.
Cestování se stane mnohem příjemnějším
Nové elektrické jednotky mají představovat zásadní proměnu příměstské železnice ve Středočeském kraji. Každá souprava nabídne nejméně 380 míst k sezení, klimatizaci, Wi-Fi, elektrické zásuvky, bezdrátové nabíjení mobilních telefonů i dostatek prostoru pro kola, kočárky a cestující na vozíku. Od roku 2030 by mělo jezdit minimálně 60 těchto vlaků na klíčové linky mezi Prahou, Kladnem, Kolínem, Berounem nebo na letiště Václava Havla.
Lidé budou mít důvod nechat auto doma
Flotila vozů přinese výrazné zvýšení kapacity i komfortu cestování a umožní další zkracování intervalů mezi spoji. „Věřím, že obyvatelky a obyvatelé Středočeského kraje a Prahy budou mít zase o další důvod nechat auto doma. Nové vlaky posunou mobilitu v metropolitním regionu o mílový krok vpřed,“ dodal Borecký.
Zakázka počítá také s možností pořízení dalších až 67 souprav, které by byly využity po dokončení významných železničních staveb, například tratě na letiště nebo nového spojení do Mladé Boleslavi. Výsledek tendru tak ovlivní podobu železniční dopravy ve středních Čechách na několik dalších generací. Jednotky by měly po tratích od roku 2030 jezdit minimálně dalších 30 let.
