Na Frýdlantsku budou jezdit vlaky nižší kvality

LIBERCKÝ KRAJ – Společnost České dráhy musí z důvodu nedostatečného počtu vozidel a oprav techniky od dnešního dne až do začátku prázdnin omezit kvalitu vlaků na Frýdlantsku. Liberecký kraj má s dopravcem České dráhy uzavřenu smlouvu na zajištění regionální dopravní obslužnosti na Jizerskohorské železnici na období let 2009–2026. Jezdí zde nízkopodlažní moderní vozidla typu Stadler Regiospider, během června je však dočasně nahradí vlaky Regionova.

„V souladu se smlouvou musí mít České dráhy k dispozici 15 vozidel a 2 záložní soupravy. K dočasnému snížení kvality služeb na Jizerskohorské železnici musí České dráhy přistoupit z důvodu plánovaných i neplánovaných oprav techniky na vozidlech typu Stadler Regiospider. Liberecký kraj tato situace příliš netěší. Budeme nadále trvat na plnění smluvních podmínek. Věřím však, že to cestující pochopí a využijí náhradní vlaky Regionova bez omezení,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jan Sviták.

Tímto vlakem se až do konce června nesvezete

Od pátku 7. června do 30. června zajistí České dráhy provoz na linkách L6 Liberec – Černousy, L61 Liberec – Jindřichovice pod Smrkem a L62 Liberec – Bílý Potok pod Smrkem náhradními vozidly typu Regionova. Některá náhradní vozidla nebudou vybavena prodejním automatem a „znehodnocovači“ jízdenek. Cestující budou odbaveni bez přirážky přímo ve vlaku. Liberecký kraj, který dopravu na Jizerskohorské železnici objednává, současně jedná s dopravcem o nápravě.

Vlaky Regionova jsou podle některých strojvůdců i cestujících velkým omylem české železnice. Jsou hlučnější a stačilo, aby napadlo například listí na trať, a některé úseky s větším sklonem vlaky vůbec nevyjely.

Liberecký kraj bude nadále vyžadovat dodržení smluvních podmínek, případné nenasazení jiných vozidel bude vykazovat jako neplnění smluvních podmínek. Kromě vozby bude objednatel sledovat i nedodržení plánované kapacity.