Boží muka, rozhledna či bod záchrany. Při turistice si hlídejte, kde se přibližně nacházíte

OLOMOUCKÝ KRAJ – Prozkoumávat obtížně přístupná místa se v našem kraji během prázdnin vydávají turisté především v Jeseníkách a Rychlebských horách. Ovšem lidé vyrážejí do hůře přístupných míst i v jiných lokalitách našeho kraje, například na Hranicku. Při takových výpravách si vždycky všímejte orientačních bodů, podle kterých se v případě potřeby mohou řídit záchranáři. 

Hasiči bývají někdy vysíláni do nepřístupných oblastí, kde zajišťují transport pacientů pro zdravotnickou záchrannou službu nebo se podílejí s Policií ČR na pátraní po pohřešovaných osobách. Ročně jde o desítky podobných zásahů, při nichž spolupracují také například s Horskou službou. Abyste předešli nebezpečným či nepříjemným událostem při turistice, mají pro vás hasiči pár pravidel, kterými byste se měli řídit. Mezi ty nejdůležitější zásady patří mít neustále povědomí o tom, kde jste a sledovat své okolí. V přírodě bývá totiž složité určit polohu toho, kdo potřebuje akutně pomoci, pokud sám neví, kde se nachází. “Přitom určit přesně místo události bývá pro záchranu klíčové,” uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Co tedy může při lokalizaci pomoci? Nejpřesnější je uvést GPS souřadnice z mobilu. Využít můžete též aplikaci Záchranka, která v případě potřeby pošle automaticky zdravotnické záchranné službě vaši polohu. Pokud situace neumožňuje použít mobil, pak k lokalizaci poslouží turistické značení, nadzemní elektrické vedení velmi vysokého napětí, vodní toky a nádrže. K orientaci v neznámém terénu slouží také památná místa, jako jsou pomníky, kaple, boží muka. Pomoci mohou vysílače, rozhledny či body záchrany, takzvané rescue pointy. Jde o místa v krajině označená jasně žlutou tabulkou s unikátním kódem, který usnadňuje lokalizaci, ale také organizaci záchranných prací hasičů, policistů či záchranářů. 

Hasiči také doporučují nepodceňovat podmínky na českých horách a zvolit vhodné oblečení i obutí, přibalit dostatek vody a turistickou lékárničku. V případě rychlé změny počasí a možných bouřek opusťte hřebeny hor. V lesích pak při silném větru udržujte ostražitost, mohou hrozit pády stromů.